Tarım yapılarında yangın güvenlik önlemlerinin ulusal ve uluslararası mevzuatlar bağlamında incelenmesi
Examining fire safety measures in agricultural buildings in the context of national and international legislation
  1. Tez No: 959832
  2. Yazar: BURAK DELİKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT ALTINDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Günümüzde artan nüfus ve buna bağlı olarak artan gıda talebi, tarım yapılarını hem üretim kapasitesi hem de teknik altyapı açısından daha karmaşık ve riskli hale getirmiştir. Bu yapılarda meydana gelen yangınlar, yalnızca can ve mal kayıplarına yol açmakla kalmamakta; aynı zamanda tarımsal sürdürülebilirliği ve gıda güvenliğini de tehdit etmektedir. Yangın güvenliği, tarım yapılarında genellikle göz ardı edilen fakat ciddi sonuçlar doğurabilen bir alan olarak öne çıkmaktadır. Türkiye'de tarım yapılarında yangın güvenliğine ilişkin düzenlemelerin sınırlı ve dağınık olduğu, ulusal mevzuatın kapsamlı bir çerçeve sunmadığı görülmektedir. Buna karşın gelişmiş ülkelerde bu konuda teknik rehberler, standartlar ve yasal düzenlemeler yoluyla daha sistematik bir yaklaşım benimsenmektedir. Bu çalışma, tarım yapılarında yangın güvenlik önlemlerini tasarım, yapım ve işletme aşamalarında ele almakta; aynı zamanda bu önlemleri hem Türkiye'deki mevcut mevzuat hem de uluslararası uygulamalarla karşılaştırmalı olarak incelemektedir. Amaç, tarım yapılarındaki yangın kayıplarını azaltmaya yönelik önleyici stratejilerin mevzuat bağlamında değerlendirilmesi ve Türkiye için öneriler geliştirilmesidir.
Özet (Çeviri)
Today's growing population and the resulting increased demand for food have made agricultural structures more complex and risky in terms of both production capacity and technical infrastructure. Fires occurring in these structures not only lead to loss of life and property, but also threaten agricultural sustainability and food security. Fire safety stands out as an often overlooked area in agricultural structures, yet one that can have serious consequences. In Turkey, regulations regarding fire safety in agricultural structures are limited and fragmented, and national legislation does not provide a comprehensive framework. In contrast, developed countries adopt a more systematic approach through technical guides, standards, and legal regulations. This study examines fire safety measures in agricultural structures at the design, construction, and operation stages, and also examines these measures in comparison with both existing legislation in Turkey and international practices. The aim is to evaluate preventive strategies to reduce fire losses in agricultural structures within the context of legislation and to develop recommendations for Turkey.