Siber savaş ve uluslararası hukuktaki düzenlemeleri
Cyber warfare and regulations in international law
- Tez No: 959831
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET NACİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, siber uzayda devletlerin sorumluluklarının ve uluslararası hukukun uygulanabilirliğinin kapsamlı bir şekilde incelenmesini ele almaktadır. Bu bağlamda, siber operasyonların atfedilebilirliği, devlet dışı aktörlerin eylemlerinden dolayı devletlerin sorumluluğu ve üçüncü devletler üzerinden gerçekleştirilen siber operasyonların hukuki boyutları gibi anahtar kavramlar tanımlanmıştır. Ayrıca, siber uzayın uluslararası hukuktaki yeri, güç dengeleri üzerindeki etkisi ve egemenlik ilkesi çerçevesinde barındırdığı zorluklar değerlendirilmiştir. Bu tez, siber güvenlik alanında uluslararası hukukun temel ilkelerini inceleyerek, siber saldırılara yönelik hukuki çözümler ve devletlerin yükümlülükleri ile ilgili yaklaşım, yöntem ve normatif düzenlemeleri kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the responsibilities of states in cyberspace and the applicability of international law. In this context, key concepts such as the attribution of cyber operations, state liability for the actions of non-state actors, and the legal dimensions of cyber operations conducted through third states are defined. Additionally, the position of cyberspace in international law, its impact on power balances, and the challenges it poses within the framework of the principle of sovereignty are evaluated. This thesis explores the fundamental principles of international law in the field of cybersecurity and addresses legal solutions to cyberattacks as well as the obligations of states regarding normative regulations and approaches.