4857 sayılı İş Kanunu kapsamında işverenin kadın işçilere yönelik pozitif ayrımcılık yükümlülükleri
Under Labor Law no. 4857, employer's positive discrimination obligations for women workers
  1. Tez No: 959855
  2. Yazar: FATMA BETÜL TÜRKANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Çalışmamızda, işverenin kadın işçilere karşı pozitif yükümlülüklerini, 4857 sayılı İş Kanunu ve diğer ilgili mevzuat çerçevesinde incelemektedir. Çalışmanın ilk bölümü, anayasal bir ilke olarak eşitlik ve ayrımcılık yasağını detaylandırarak, kadın işçilerin iş yaşamında karşılaştıkları zorluklara karşı koruma mekanizmalarını ele almaktadır. İkinci bölümde ise, işverenin kadın işçilere yönelik koruma ve destekleyici tedbirleri, özellikle hamilelik, analık ve emzirme süreçlerine yönelik düzenlemeler ışığında değerlendirilmiştir. Çalışma, kadın işçilerin iş yaşamında eşitlik ilkesinden yararlanmasının önündeki engelleri tespit etmekle birlikte, pozitif yükümlülüklerin uygulanmasındaki eksiklikleri ve iyileştirme alanlarını analiz etmektedir. Bu doğrultuda, iş hukukunun kadın hakları ve cinsiyet eşitliği perspektifinden daha kapsayıcı bir şekilde ele alınması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the employer's positive obligations toward female employees within the framework of the Labor Law No. 4857 and other relevant regulations. The first section elaborates on equality and the prohibition of discrimination as constitutional principles, focusing on the mechanisms that protect female employees against challenges in the workplace. The second section evaluates the employer's protective and supportive measures for women, particularly regarding pregnancy, maternity, and breastfeeding periods. While identifying the barriers to achieving equality for women in the workplace, the study highlights shortcomings in the implementation of positive obligations and suggests areas for improvement. Consequently, the thesis concludes that labor law should be approached from a more inclusive perspective, integrating gender equality and women's rights into its framework.