Yetişkinlerde karanlık üçlü kişilik özelliklerinin ve genel öz yeterliğin romantik ilişkilerde kıskançlıkla ilişkisinin incelenmesi
Investigation of dark triad personality traits and general self-efficacy in adults related to jealousy in romantic relationships
  1. Tez No: 959854
  2. Yazar: FIRATCAN KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN NEDİM BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmada, yetişkinlerin karanlık üçlü kişilik özelliklerinin ve genel özyeterliklerinin romantik ilişkilerde kıskançlık ile ilişkisi incelenmiştir. Araştırmada, romantik ilişkilerde kıskançlık ile özyeterlik ve karanlık üçlü kişilik özellikleri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığının anlaşılması amaçlanmıştır. Buna ek olarak çeşitli demografik değişkenler açısından gruplar arası farklılık olup olmadığının anlaşılması da amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi 315'i kadın 103'ü erkek, toplam 418 yetişkin katılımcıdan oluşmaktadır. Anketteki sorular Kişisel Bilgi Formu, Karanlık Üçlü Ölçeği (KÜÖ), Genel Özyeterlik Ölçeği (GÖÖ) ve Romantik İlişkide Kıskançlık Ölçeğinden (RİKÖ) oluşmaktadır. Yapılan analizler sonucunda karanlık üçlü kişilik özellikleri ile romantik kıskançlık arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Genel özyeterlikle romantik kıskançlık arasında ise anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Kadınlar ile erkekler arasında karanlık üçlü kişilik özellikleri ve genel özyeterlik düzeyleri açısından anlamlı bir fark bulunmuştur. Romantik kıskançlık açısından ise cinsiyetler arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Araştırmanın ana değişkenleri (Karanlık üçlü kişilik özellikleri, genel özyeterlik ve romantik kıskançlık); yaş, ilişki durumu ve ilişki süresi gibi çeşitli demografik değişkenler bakımından incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar raporlanmıştır. Araştırmanın sınırlılıkları, güçlü yanları ve öneriler literatür eşliğinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between adults' dark triad personality traits and general self-efficacy and romantic jealousy was examined. It was aimed to understand whether there is a significant relationship between jealousy in romantic relationships and self-efficacy and dark triad personality traits. In addition, it was also aimed to understand whether there are differences between groups in terms of various demographic variables. The sample of the study consisted of 418 adult participants, 315 female and 103 male. The questions in the questionnaire consisted of Personal Information Form, Dark Triad Scale (DTS), General Self-Efficacy Scale (GSES) and Jealousy in Romantic Relationships Scale (JRS). As a result of the analysis, a significant relationship was found between dark triad personality traits and romantic jealousy. There was no significant relationship between general self-efficacy and romantic jealousy. A significant difference was found between women and men in terms of dark triad personality traits and general self-efficacy levels. No significant difference was found between genders in terms of romantic jealousy. The main variables of the study (dark triad personality traits, general self-efficacy and romantic jealousy) were analyzed in terms of various demographic variables such as age, relationship status and relationship duration. The results were reported. Limitations, strengths and recommendations of the study are discussed in the light of the literature.