Yürüyen merdivenlerde ömür artırım odaklı yeni bir yağlama sistemi geliştirilmesi
Devolopment of a new lubrication system focused on increasing life on escalator chains
- Tez No: 959859
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER DUYGULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Özellikle İstanbul metrosu gibi yoğun bölgelerde yürüyen merdiven basamak zincirleri arızaları sonucunda önemli operasyonel ve finansal zorluklar ortaya çıkmaktadır. Bu arızaların ana nedenleri incelendiğinde zincirlerdeki aşınma, deformasyon ve uzama, zincir baklalarının yetersiz yağlanmasından kaynaklanmakta, bu da bakım sürelerini ve yürüyen merdiven devre dışı kalma sürelerini artırmaktadır. Geleneksel yağlama metodu, özellikle toz ve kir birikiminin yağlama verimsizliğini daha da artırdığı dış mekan yürüyen merdivenlerinde iyi bir yağlama metodu olarak görünmemektedir. Bu çalışma, bu sorunların üstesinden gelmek için tamamen otonom bir doğrudan yağlama sistemi tasarlamayı ön görmektedir. Yapılacak çalışmayla, sabit fırçaların yerine hassas yağ atım aparatları kullanılarak zincir bağlantı elemanlarının tutarlı ve hassas bir şekilde yağlanmasını sağlanacaktır. Aşınmayı en aza indiren ve yağ akışını engelleyici katmanların oluşmasını önleyen bu yeni yöntem, yürüyen merdiven zincirinin ömrünü uzatmayı ve bakım masraflarından tasarruf etmeyi amaçlamaktadır. Ulaşım noktalarında bu sistemin uygulanmasının yolcu konforunu ve yürüyen merdiven güvenilirliğini iyileştirmesi beklenmektedir. Sonuç olarak, önerilen otonom doğrudan yağlama sistemi sayesinde zincir mekanizmasındaki tribolojik performans artırılarak arıza sıklığı azaltılacak, sistemin operasyonel sürekliliği ve bakım etkinliği optimize edilecektir.
Özet (Çeviri)
Significant operational and financial difficulties arise when escalators break down due to step chains, particularly in busy locations such as the Istanbul metro. According to the leading causes, wear, deformation, and elongation are caused by poor lubrication of chain links, which increases maintenance times and escalator downtime. Conventional lubrication techniques often fail to work effectively, particularly on outdoor escalators where the accumulation of dust and grime exacerbates the inefficiency of lubrication. This study suggests designing a fully autonomous direct lubrication system to handle these problems. This approach involves crucial chain components that are lubricated consistently and precisely by combining fixed brushes with accurate oil delivery systems. Minimizing wear and preventing the development of obstructive layers, this novel method seeks to increase escalator chain longevity and save maintenance expenses. In transportation locations, the implementation of this system is expected to improve passenger experience and escalator dependability. In conclusion, the proposed autonomous direct lubrication system is expected to enhance the tribological performance of the chain mechanism, reduce failure frequency, and optimize both operational continuity and maintenance efficiency