Türkiye'de afetler sonrası kalıcı konut planlaması üzerine bir inceleme
A study on permanent housing planning after disasters in Türkiye
- Tez No: 959860
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YEĞİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Türkiye'de depremler başta olmak üzere, afetler; yapı stokunda kayba neden olarak konut ihtiyacı doğurmaktadır. Bu çalışma ile ihtiyaç programının hazırlanmasıyla başlayan planlama sürecinin, afetler sonrası üretilen kalıcı konut projeleri üzerinden değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Söz konusu değerlendirmeler; yer seçimi, yerleşim düzeyindeki kararlar, mekansal organizasyon, üretim teknikleri ve kullanıcı deneyimi alanlarındaki tespit ve analizler ile yapılmıştır. Bu değerlendirmelerle afet sonrası kalıcı konutların planlama sürecinde karşılaşılan sorunların tespiti ve çözüm önerileri getirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında geçmişten günümüze afetler sonrası kalıcı konut planlama yaklaşımları incelenmiştir. 2023 Kahramanmaraş depremlerinden etkilenen 11 ilden; Hatay, Kahramanmaraş, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adana ve Osmaniye illerinde alan çalışması yürütülmüştür. Güncel olarak uygulanan kalıcı konutlarda; afetzede ihtiyaçlarına uyum, yer seçimi ve yerleşim kararları, mekansal değerlendirmeler ve kullanım ve görsel erişilebilirlik alanlarında simülasyon çalışmaları yapılmıştır. Değerlendirme sonucunda afetler sonrası konut üretimi politikasını belirleyen en önemli etmenlerin; hızlı ve ekonomik üretim ile dayanıklılık olduğu görülmüştür. Ancak; yer seçimi ve yerleşim düzeninde sosyal uyumun, afetzedenin profiline ve ihtiyaçlarına uygun mimari tasarımın ve konutların sosyoekonomik bağlamda sürdürülebilirliğinin, planlama yaklaşımları üzerindeki etkisinde eksiklikler görülmüştür. Çalışmanın bulguları doğrultusunda afetler sonrası kalıcı konut planlamasının; uzun vadeli yaşam kalitesini sürdürülebilir bir biçimde destekleyen, afetzedenin ihtiyaçlarına uygun şekilde kapsamlı bir yaklaşımla ele alınması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Türkiye, natural disasters, particularly earthquakes, cause significant damage to buildings, creating an urgent demand for housing. This study aims to evaluate the post-disaster permanent housing planning process, beginning with the preparation of the needs program and examining implemented permanent housing projects. The evaluation focuses on analyses and findings related to site selection, settlement-level decisions, spatial organization, construction techniques, and user experience. These assessments aim to identify problems encountered during the planning process for post-disaster permanent housing and propose solutions. Within the scope of the study, permanent housing planning approaches adopted in the aftermath of past disasters were examined chronologically. Fieldwork was conducted in six of the eleven provinces affected by the 2023 Kahramanmaraş earthquakes: Hatay, Kahramanmaraş, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adana, and Osmaniye. In current permanent housing implementations, analyses were conducted to assess compatibility with the needs of disaster victims, site selection and settlement decisions, spatial evaluations, and simulation studies on use and visual accessibility. The evaluation revealed that the dominant factors shaping post-disaster housing policies are rapid and cost-effective production as well as structural durability. However, shortcomings were identified in the influence of planning strategies concerning social cohesion in site and settlement decisions, architectural design appropriate to the profile and needs of disaster victims, and the socioeconomic sustainability of the housing units. Based on the study's findings, it was recommended that post-disaster permanent housing planning be addressed with a comprehensive approach tailored to the needs of disaster victims, while sustainably supporting long-term quality of life.