Tek parti döneminde bir gazeteci: Vala Nurettin'in Akşam Gazetesindeki toplumsal yaşam ve eğitim üzerine yazıları
A journalist in the single party era: Vala Nuretti̇n's articles on social life and education in the Evening Newspaper
  1. Tez No: 959868
  2. Yazar: CEREN KORKUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK YENİTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Gazetecilik, Tarih, Education and Training, Journalism, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, Tek Parti Dönemi'nde gazetecilik faaliyetleri ve basının toplumsal hayat ile eğitim alanındaki yansımaları üzerine yoğunlaşmaktadır. Çalışma kapsamında Vala Nurettin'in Akşam Gazetesi'nde kaleme aldığı yazılar incelenmiştir. Gazetecilik kariyerinde dönemin toplumsal, siyasi ve kültürel dinamiklerini yansıtan Nurettin, özellikle eğitim politikaları ve toplumun modernleşme sürecine katkı sağlayan konulara odaklanmıştır. Araştırmada Akşam Gazetesi'nde yer alan yazılar aracılığıyla Vala Nurettin'in eğitim reformlarına ve toplumsal yaşamın dönüşümüne ilişkin görüşleri değerlendirilmiştir. İncelemelerde gazetecinin Cumhuriyet'in erken yıllarındaki kalkınma hedeflerine uyumlu olarak halkın bilinçlendirilmesine ve modernleşme sürecine katkıda bulunma çabaları öne çıkmıştır. Toplumun okuryazarlık düzeyinin yükseltilmesi ve sanat ile kültürün yaygınlaştırılması gerektiği konularındaki düşünceleri, dönemin reformist politikalarının bir yansıması olarak değerlendirilmektedir. Bu bağlamda Vala Nurettin'in yazılarının hem Tek Parti Dönemi'nin gazetecilik anlayışını hem de dönemin toplumsal ve eğitim politikalarının medya üzerindeki etkilerini anlamak açısından önemli bir kaynak sunduğu ortaya konmuştur. Genel olarak bu yazılar, dönemin modernleşme sürecine dair önemli bir perspektif sunmakta ve Türkiye'nin toplumsal dönüşüm tarihini anlamlandırmada katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze journalism activities and reflections of the press on social life and education in the Single Party Period. The articles written in Akşam Newspaper by Vala Nurettin were analyzed within the scope of this study. The periodical reflecting the social, political, and cultural dynamics during her journalism career has mainly focused on the policies and problems related to education, which contribute to the modernization process of society. In the study, it was evaluated how Akşam Newspaper articles reflected Vala Nurettin's comments about education reforms and social life transformation. The contribution of the journalist to the process of public awareness and modernization in line with the development goals of the early years of the Republic came into prominence in the examinations. Her thoughts on increasing the literacy level of society and popularizing art and culture are evaluated as a reflection of the reformist policies of the period. In this context, it was revealed that the articles of Vala Nurettin form an important source for understanding both the understanding of journalism during the Single Party Period and the effects of the social and educational policies of the period on the media. In general, these articles provide an important perspective for the modernization process of the period and contribute to making sense of the history of social transformation of Turkey.