Nitrat ve nitrit içeren suların ters ozmos sistemi ile işlenmesinin etlik piliçlerde performansa etkileri
Effects of treatment of nitrate and nitrite containing drinking water with reverse osmosis system on the performance of broiler chickens
  1. Tez No: 959877
  2. Yazar: HÜSEYİN EMRE EROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ARDA ERATALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Su, tüm canlıların yaşamlarının devamı için vazgeçilmez bir unsur olup, oksijen kadar temel bir ihtiyaçtır. Fizyolojik, metabolik ve davranışsal süreçlerin sağlıklı devam edebilmesi büyük ölçüde yeterli ve kaliteli suya bağlıdır. Etlik piliç yetiştiriciliğinde içme suyu kalitesinin devamlılığının sağlanması ve kirli sayılan suların alternatifinin olmadığı durumlarda temiz suyun sürekli şekilde sağlanması gerekmekte olup, bunun garantisi için arıtma yöntemleri ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Su kaynaklarındaki nitrat (NO₃⁻) ve nitrit (NO₂⁻) kirliliği, azot kaynaklı organik ve inorganik gübreleme, atık su sızıntıları gibi nedenlerle yükselebilmektedir. Böylece ortaya çıkabilen fizyolojik ve mikrobiyolojik sebeplerle hayvanlarda performans yetiştirme süresi içerisinde olumsuz etkilenebilmektedir. Yüksek nitrat düzeyi yemden yaralanma ve canlı ağırlık artışında azalmalara da sebep olabilmektedir. Bu nedenle su arıtıma teknolojileri ile nitrat ve nitrit giderimi sağlanarak suyun kalitesinin iyileştirilmesi gerekebilmektedir. Ters ozmos (TO) en yaygın yüksek verimli membran filtrasyon yöntemlerinden biridir. TO membranları, sudaki çözünmüş iyonların %80–%99'unu tutarak suyu büyük oranda saflaştırır ve bakteri ile kirlilik etmenleri kökenli bulaşmalardan ari hale getirir. Çalışmada nitrat-nitrit kontaminasyonu olan yeraltı suyu ile TO teknolojisi ile işlenen suyun içme suyu olarak kullanımının etlik piliç performansı üzerindeki etkileri incelenmiş, 4 kontrol 4 deneme bölmesinde 64 etlik piliç civcivi kullanılmış, deneme grubuna arıtılmış su, kontrol grubuna nitrat-nitrit ile kontamine su verilmiştir. Hayvanların gelişim performansı bakımından, canlı ağırlık, yem tüketimi, su tüketimi verilerinde (P˃0.05) önemli bir farklılık görülmemiştir. Çalışma sonuçlarına göre, TO ile muamele edilmiş suyun etlik piliçlerde içme suyu olarak kullanımının 6 haftalık standart ve 8 haftalık uzatılmış yetiştirme dönemlerinde olumsuz bir etkisi olmadığı ve rahatlıkla kullanılabilir olduğu söylenebilir. Bununla birlikte hastalık etmeni varlığında denemeler yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Water is an essential element for the survival of all living organisms, as fundamental as oxygen. The healthy continuation of physiological, metabolic, and behavioral processes largely depends on the availability of sufficient and high-quality water. In broiler production, maintaining the continuity of drinking water quality is crucial, and in situations where there is no alternative to contaminated water sources, the continuous provision of clean water becomes necessary, highlighting the need for water treatment methods. Nitrate (NO₃⁻) and nitrite (NO₂⁻) pollution in water sources can increase due to factors such as organic and inorganic nitrogen-based fertilization and wastewater leakage. As a result, physiological and microbiological effects may negatively impact animal performance during the rearing period. High nitrate levels can also reduce feed efficiency and body weight gain. Therefore, the use of water treatment technologies to remove nitrate and nitrite and improve water quality may be required. Reverse osmosis (RO) is one of the most widely used high-efficiency membrane filtration methods. RO membranes retain 80–99% of dissolved ions in water, significantly purifying it and eliminating bacterial and contaminant-related pollutants. In this study, the effects of using RO-treated water and nitrate-nitrite contaminated groundwater as drinking water on broiler performance were investigated. A total of 64 broiler chicks were used in 4 control and 4 treatment pens. The treatment group received RO-treated water, while the control group was given contaminated water. No significant differences were observed in terms of growth performance indicators such as body weight, feed consumption, and water intake (P>0.05). According to the results, the use of RO-treated water as drinking water for broilers during both standard (6-week) and extended (8-week) rearing periods had no adverse effects and can be used safely. However, further studies are recommended under conditions where pathogenic factors are present.