Sürdürülebilir yeni lüks markaların, Y ve Z kuşaklarında tüketici algıları ve satın alma üzerindeki etkisi
The impact of sustainable new luxury brands on consumer perceptions and purchase intentions among generation Y and Z
- Tez No: 959893
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL ÖZDEN ÖZDEMİR ÇAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bu çalışma, sürdürülebilirliğin yeni lüks markalar bağlamında Y (Millennials) ve Z kuşaklarının tüketici algıları ve satın alma niyetleri üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Geleneksel lüks anlayışı uzun yıllar boyunca kalite, prestij ve ayrıcalık temelli bir çerçevede şekillenmişken; günümüzde çevresel duyarlılık, etik üretim ve sosyal sorumluluk gibi sürdürülebilirlik unsurları, lüks tüketimin yeni kodlarını belirlemektedir. Bu dönüşüm, özellikle çevresel krizlere karşı daha bilinçli ve değer odaklı tutumlar sergileyen Y ve Z kuşakları nezdinde daha belirgin bir şekilde gözlemlenmektedir. Araştırma kapsamında, nicel yöntemlere dayalı bir saha çalışması gerçekleştirilmiş ve belirlenen hedef kitleye çevrimiçi anket uygulanmıştır. Anket aracılığıyla katılımcıların sürdürülebilirliğe yönelik tutumları, sürdürülebilir lüks markalara ilişkin algıları, satın alma niyetleri ve bu niyetleri etkileyen faktörler ölçülmüştür. Elde edilen veriler istatistiksel analizler ile değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, Y ve Z kuşaklarının sürdürülebilirliğe ilişkin yüksek duyarlılık gösterdiğini ve bu duyarlılığın özellikle yeni lüks markalara yönelik olumlu tüketici algısı ve satın alma niyeti ile anlamlı bir ilişki içinde olduğunu ortaya koymuştur. Bununla birlikte marka güvenilirliği, şeffaflık ve sürdürülebilirlik iletişimi gibi faktörlerin, satın alma kararları üzerinde belirleyici olduğu görülmüştür. Bu çalışma, hem akademik literatüre katkı sunmakta hem de lüks markaların sürdürülebilirlik stratejilerini şekillendirmede yol gösterici bilgiler sağlamaktadır. Y ve Z kuşaklarının değer odaklı tüketim pratiklerini anlayabilmek, markaların gelecekteki konumlanmalarını sürdürülebilirlik ekseninde yeniden yapılandırmaları açısından kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of sustainability on consumer perceptions and purchase intentions of Generation Y (Millennials) and Generation Z within the context of new luxury brands. While the traditional concept of luxury has long been shaped by notions of quality, prestige, and exclusivity, today's luxury consumption is increasingly defined by sustainability-related elements such as environmental sensitivity, ethical production, and social responsibility. This transformation is particularly evident among Generations Y and Z, who demonstrate more conscious and value-oriented attitudes in response to ongoing environmental crises. Within the scope of the research, a quantitative field study was conducted through an online survey distributed to a targeted sample group. The survey measured participants' attitudes toward sustainability, their perceptions of sustainable luxury brands, their purchase intentions, and the factors influencing these intentions. The data collected were analyzed using statistical methods. The findings reveal that Generations Y and Z exhibit a high sensitivity to sustainability, and this sensitivity is significantly associated with positive consumer perceptions and stronger purchase intentions toward new luxury brands. Moreover, factors such as brand credibility, transparency, and effective sustainability communication were found to play a critical role in shaping purchase decisions. This study contributes to the academic literature while also offering strategic insights for luxury brands seeking to align themselves with sustainability values. Understanding the value-driven consumption practices of Generations Y and Z is of vital importance for brands aiming to reposition themselves around sustainable principles in the future.