Özel sayılar, özel fonksiyonlar ve bir kümenin elemanlarının permütasyonlarına göre de montmort sayıları (Derangement sayıları) arasındaki ilişkiler
Relations among special numbers, special functions, and de montmort numbers (Derangement numbers), by permutations of the elements of a set
  1. Tez No: 959892
  2. Yazar: ELİF BOZO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez çalışmasında, matematikte özellikle Kombinatorik Analiz Teorisi'nde önemli bir yeri olan Derangement (düzensizlik) kavramı ele alınmıştır. Derangement, hiçbir elemanın kendisiyle eşleşmediği bir kümenin elemanlarının permütasyonu olarak tanımlanır. Yani, sabit noktaya sahip olmayan permütasyonlara derangement denir. Bu sayılar, ilk kez 1713 yılında Fransız matematikçi Pierre Remond de Montmort tarafından incelenmiş \cite{montmort1713} ve ölümünden sonra“de Montmort sayıları”olarak da anılmıştır. Günümüzde ise genellikle derangement sayıları olarak bilinmektedir. Bu tezde derangement sayıları ve polinomları incelenmiş; diğer özel sayılar ve polinomlarla olan ilişkileri, yeni özdeşlikler ve bağlantılı grafikler ortaya konulmuştur. Özellikle üreteç fonksiyonları, permütasyonlar ve grafiklerle olan bağlamda derangement yapılarına odaklanılmıştır. İlk olarak permütasyon gruplarına değinilmiş, ardından derangement sayı ve polinom ailesi açıklanmış ve bazı yeni üreteç fonksiyonlarını içeren denklemler sunulmuştur. Bu denklemler yardımıyla derangement sayıları ve polinomlarının diğer özel sayılarla ilişkileri göz önüne alınmıştır. Ayrıca ilgili polinom ailelerinin türevleri, integralleri, çeşitli özellikleri; grafiksel gösterimleri ve nümerik değerlerini içeren tablolar da çalışmada yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the concept of Derangement, which holds a significant place in mathematics, particularly in the Theory of Combinatorial Analysis, is examined. A derangement is defined as a permutation of a set in which no element appears in its original position. In other words, derangements are permutations without fixed points. These numbers were first studied in 1713 by the French mathematician Pierre Rémond de Montmort \cite{montmort1713}, and after his death, they were sometimes referred to as“de Montmort numbers.”Today, however, they are more commonly known as derangement numbers. This thesis investigates derangement numbers and polynomials, exploring their relationships with other special numbers and polynomials through new identities and associated graphs. The focus is particularly on their connections with generating functions, permutations, and graphical representations. Initially, permutation groups are discussed, followed by an introduction to the family of derangement numbers and polynomials. Several new equations involving generating functions are presented. Using these equations, the relationships between derangement numbers/polynomials and other special number families are examined. Furthermore, the study includes derivatives, integrals, various properties, graphical representations, and numerical tables related to the relevant polynomial families.