Kamu binaları enerji tüketimlerinin BIN-data ve derece-saat yöntemleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of the energy consumption of the public building by BIN-data and degree-hour methods
  1. Tez No: 959897
  2. Yazar: ALİ SADIK HEKİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL EKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu tez, kamu binalarının enerji tüketimini değerlendirme yöntemlerini, model olarak İstanbul Beykoz Belediye Binası'nı ele alarak derinlemesine analiz etmektedir. Çalışmanın odak noktası, üç temel analiz yönteminin karşılaştırmalı bir değerlendirmesini yapmaktır: BIN-veri yöntemi, Derece- Saat yöntemi ve binanın 2021-2023 yılları arasındaki fiili fatura verilerine dayalı istatistiksel yöntem. Teorik hesaplamalar için 25 yıllık meteorolojik verilerden yararlanılmış; bu modellerden elde edilen sonuçlar, binanın gerçek doğal gaz ve elektrik tüketim verileriyle titizlikle kıyaslanarak yöntemlerin pratik geçerliliği sınanmıştır. Araştırma, her üç yöntemin de birbirine oldukça yakın ve tutarlı sonuçlar ürettiğini ortaya koymuştur. Özellikle kış aylarındaki ısıtma enerjisi ihtiyacı incelendiğinde, BIN yönteminin gerçek tüketimden cüzi miktarda düşük, Derece-Saat yönteminin ise bir miktar yüksek tahminler sunduğu belirlenmiştir. Bu bulgular ışığında, çalışma, BIN yönteminin, kamu binalarının mevcut enerji performansını doğruya en yakın şekilde tahmin etme ve enerji verimliliği potansiyelini ortaya koyma konusunda güvenilir, pratik ve etkin bir araç olduğu sonucuna varmaktadır. Tez, bu ampirik analizin yanı sıra, 'Web of Science' veritabanı kullanılarak gerçekleştirilen kapsamlı bir bibliyometrik analiz ile konunun akademik literatürdeki yerini ve araştırma eğilimlerini de haritalandırarak çalışmaya teorik bir zemin kazandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a comprehensive analysis of energy consumption in public buildings, focusing on the Beykoz Municipal Building in Istanbul as a detailed case study. The primary objective is to conduct a comparative evaluation of three distinct methodologies for energy assessment: the BINdata method, the Degree-Hour method, and a statistical method utilizing the building's actual natural gas and electricity bills from 2021 to 2023. Theoretical calculations for the BIN and Degree- Hour methods were performed using 25-year meteorological data. The outputs of these models were then meticulously benchmarked against empirical consumption data to ascertain their predictive accuracy and practical applicability. The findings demonstrate a strong correlation between all three methods, yielding closely aligned results. For winter heating requirements, the analysis revealed that the BIN method's estimates are marginally lower than actual usage, while the Degree-Hour method's projections are slightly higher. This rigorous comparison validates the BIN method as a highly reliable and practical tool for assessing energy performance and identifying efficiency potentials in public buildings. The empirical study is further supported by a thorough bibliometric analysis of the relevant academic literature, sourced from the Web of Science database, providing a broader scientific context.