Kedi kumunun sır bünyesinde kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of the usability of cat little in glaze
- Tez No: 959899
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR BİÇİCİ ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Seramik; İnorganik maddelerin çeşitli yöntemlerle şekillendirilip pişirilmesi ile oluşturulan üründür. Her ne kadar insan ilk olarak ağaç ve taşı yontarak kullanmışsa da, burada yaptığı doğadaki bir maddeye şekil vermekten ibarettir. Kil mineralleri, granit gibi feldspatik kayaçların doğa koşullarında fiziksel ve kimyasal bozunmasından oluşmuştur. Bu kil minerallerinden biri olan bentonit doğada daha sınırlı olarak bulunduğundan daha pahalı olan bir kil çeşididir. Sodyum bentonit ve kalsiyum bentonit olarak iki farklı kimyada olabilen bu kil, kullanılacağı sahaya göre uygulanan kimyasal işlemler ve mineral katkıları ile değişik nitelikler kazandırıldıktan sonra kullanılmaktadır. Kedi kumu amaçlı, saf bentonit olarak kullanılan ve sıvıyı absorbe etme gücü yüksek olan bu kumun en belirgin özelliği topaklanma ve taşlaşmadır. Hızlı bir şekilde emilen idrar kısa sürede topaklanır ve sonrasında da sert bir kitle halini alır. Oluşan bu topakların alınması ile kumun uzun süre temiz kalması mümkün olabilir. Sır; seramik ürünlerin yüzeylerini kaplayan, ürüne teknik, estetik ve hijyenik özellikler sağlayan cam veya camsı tabakadır. Sırların elde edilmesinde önemli faktörler vardır. Bunlardan birincisi sırın reçete bileşiminde kullanılan hammaddeler, ikinci sırın uygulama biçimi, üçüncüsü ise pişirme programıdır. Bu çalışmada ticari olarak satılan yüksek bentonit içerikli kedi kumu kullanılarak şeffaf ve opak sırla farklı reçete bileşimleri hazırlanarak kedi kumunun etkileri araştırılması ve bu reçetelere farklı miktarda CuO, Fe2O3 gibi renklendirici oksitler katılarak seramik bünyedeki etkileri araştırmak amaçlanmıştır. Beyaz ve şamotlu çamur kullanılarak bisküvi pişirimi yapılmış ve sır denemeleri akıtma yoluyla uygulanmıştır. Denemeler 10500C,11000C 'de pişirilmiş ve opak sırla yapılan denemelerde renklendirici etkisinin daha iyi olduğu sonucuna varılmıştır. Ticari olarak kullanılan bentonite içerikli Kedi kumunun sır reçetesinde renenklendirici ilavelesiyle farklı sıcaklıklarda kullanılabileği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ceramic; It is a product created by shaping and firing inorganic materials using various methods. Although man first wood and stone by carving them, what he does here is to shape a substance in nature. However, the first ceramic was obtained by processing, shaping and firing the soil called clay. Clay minerals are formed from the physical and chemical degradation of feldspathic rocks such as granite under natural conditions. Bentonite, one of these clay minerals, is a more expensive type of clay because it is found more limitedly in nature. This clay, which can be in two different chemistries as sodium bentonite and calcium bentonite, is used after gaining different qualities through chemical processes and mineral additives depending on the field where it will be used. The most distinctive feature of this sand, which is used as pure bentonite for cat litter purposes and has a high ability to absorb liquid, is clumping and petrification. Urine that is absorbed quickly clumps in a short time and then turns into a hard mass. By removing these lumps, it may be possible for the sand to remain clean for a long time. Glaze; It is the glass or glassy layer that covers the surfaces of ceramic products and provides technical, aesthetic and hygienic properties to the product. There are important factors in obtaining glazes. The first of these is the raw materials used in the recipe composition of the glaze, the second is the application method of the glaze, and the third is the baking program. In this study, it was aimed to investigate the effects of cat litter by preparing different recipe compositions with transparent and opaque glaze using commercially available cat litter with high bentonite content, and to investigate the effects on the ceramic body by adding different amounts of coloring oxides such as CuO and Fe2O3 to these recipes. It has been concluded that commercially used bentonite cat litter can be used at different temperatures by adding colorant to the glaze recipe.