Vakıf üniversitesi çalışanlarında iş tatmini, sessiz istifa ve yapay zeka algısı arasındaki ilişkiler
The relationships between job satisfaction, quiet quitting, and perception of artificial intelligence among employees of foundation universities
- Tez No: 959900
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırma, vakıf üniversitesi çalışanlarında iş tatmini, sessiz istifa eğilimi ve yapay zekâ algısı arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Nicel araştırma yöntemi kullanılarak ilişkisel tarama modeli benimsenmiştir. Araştırmanın evrenini, İstanbul'daki beş vakıf üniversitesinde görev yapan akademik ve idari personel oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise 250 kişi akademik ve idari personel oluşturmaktadır. Veriler, Yapay Zekâ Algısı Ölçeği, Minnesota İş Tatmini Ölçeği (MSQ) ve Öğretmenlerde Sessiz İstifa Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırmada, demografik değişkenler doğrultusunda anlamlı farklılıkların yanı sıra değişkenler arası istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Özellikle yaş, medeni durum, pozisyon, kıdem ve gelir düzeyi gibi faktörler, iş tatmini ve sessiz istifa eğilimini belirlemede etkili bulunmuştur. İş tatmini ile sessiz istifa arasında güçlü ve negatif yönlü bir ilişki saptanırken, yapay zekâ algısının bu ilişki üzerinde kısmen etkili olduğu görülmüştür. Korelasyon analizlerine göre, yapay zekâya yönelik olumlu algı düzeyi arttıkça sessiz istifa eğiliminin azaldığı anlaşılmıştır. Araştırma bulguları, mevcut literatürle büyük ölçüde örtüşmektedir. Alan yazında farklı sektörlerde yapılan çalışmalar da iş tatmini ve tükenmişlik düzeylerinin sessiz istifa davranışı üzerinde belirleyici rol oynadığını ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, özellikle yüksek iş yükü, duygusal tükenmişlik ve yönetsel takdir eksikliği gibi etkenler, çalışanların yalnızca görev tanımı kadarını yapma eğilimini beslemektedir. Araştırmanın sonuçları, kurumların çalışan bağlılığı ve sürdürülebilir performans yönetimi süreçlerinde, iş tatminini artırıcı ve sessiz istifayı önleyici stratejiler geliştirmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationships between job satisfaction, quiet quitting tendencies, and perceptions of artificial intelligence among employees of foundation (private) universities. A quantitative research method was employed, adopting a correlational survey model. The population of the study consists of academic and administrative staff working at five foundation universities in Istanbul. The sample group includes 250 academic and administrative personnel. Data were collected using the Artificial Intelligence Perception Scale, the Minnesota Job Satisfaction Questionnaire (MSQ), and the Quiet Quitting Scale for Teachers. The study identified statistically significant relationships among variables, as well as meaningful differences based on demographic variables. Factors such as age, marital status, job position, tenure, and income level were found to significantly influence job satisfaction and quiet quitting tendencies. A strong and negative correlation was found between job satisfaction and quiet quitting, while perceptions of artificial intelligence were found to have a partial influence on this relationship. According to the correlation analyses, as positive perceptions toward artificial intelligence increase, quiet quitting tendencies decrease. The findings of the research are largely consistent with the existing literature. Previous studies conducted in different sectors also reveal that job satisfaction and burnout levels play a determining role in quiet quitting behavior. Accordingly, factors such as high workload, emotional exhaustion, and lack of managerial appreciation contribute to employees' tendencies to do only the minimum required by their job descriptions. The results of this study suggest that institutions should develop strategies to enhance job satisfaction and prevent quiet quitting in order to strengthen employee engagement and ensure sustainable performance management.