Searle'ün bilinç teorisi bağlamında töz düalizminin aşılması
Overcoming substance dualism in the context of Searle's theory of consciousness
  1. Tez No: 959943
  2. Yazar: ESRA METE BAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRDAL AKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Zihin-beden ayrımı, felsefe tarihinde en köklü ve tartışmalı problemlerden biri olmayı sürdürmektedir. Bu bağlamda düalist yaklaşımların izleri, Platon'dan başlayarak Descartes'a kadar uzanır. Descartes, zihni ve bedeni birbirinden tamamen ayrı iki töz olarak tanımlamış; bu yaklaşım, modern felsefede“töz düalizmi”olarak anılmıştır. Ancak bu görüş, özellikle 20. yüzyılda yoğun eleştirilere konu olmuştur. Töz düalizmine yöneltilen en kapsamlı ve sistematik eleştirilerden biri, John Searle tarafından geliştirilmiştir. Searle, zihnin biyolojik temelli bir olgu olduğunu savunur; zihni bedenden bağımsız bir töz olarak görmez, fakat fiziksel süreçlere indirgenemez olduğunu da belirtir. Ona göre zihin, beynin işlevlerinin bir sonucu olup biyolojik ve fiziksel dünyanın içinde yer alır. Bu yaklaşım, onun“biyolojik doğalcılık”adını verdiği özgün modelde temellenir. Searle'e göre bilinç, zihnin merkezi niteliğidir ve indirgenemezliğiyle birlikte işlevsel bir açıklamaya kavuşturulabilir. Bu çalışmada, Searle'ün bilinç teorisi, töz düalizmine karşı geliştirdiği argümanlar bağlamında incelenecek ve onun yaklaşımının, klasik düalist anlayışı nasıl aşmaya çalıştığı ortaya konacaktır. Ayrıca Searle'ün görüşlerinin materyalist yaklaşımla kurduğu ilişki irdelenerek, onun felsefi konumunun doğalcı zemini değerlendirilecektir. Böylece zihin-beden problemi karşısında Searle'ün sunduğu çözüm önerisinin özgünlüğü ve felsefi değeri analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
The mind-body distinction has remained one of the most enduring and controversial problems in the history of philosophy. Traces of dualistic approaches can be found as early as Plato, continuing prominently with Descartes. Descartes defined the mind and the body as two completely distinct substances, a view later termed“substance dualism.”However, especially throughout the 20th century, this position faced extensive criticism. One of the most comprehensive and systematic critiques of substance dualism was developed by John Searle. Searle argues that the mind is a biologically based phenomenon; it is not an independent substance apart from the body, but neither is it reducible to purely physical processes. According to him, the mind emerges from the functions of the brain and is situated within the biological and physical world. This position forms the basis of what he calls“biological naturalism.”For Searle, consciousness is the central feature of the mind—irreducible yet functionally explainable. This study examines Searle's theory of consciousness in the context of his critique of substance dualism and aims to show how his approach seeks to overcome the classical dualistic framework. Furthermore, the study analyzes Searle's relation to materialist perspectives and evaluates the naturalistic foundations of his philosophy. In doing so, it aims to reveal the originality and philosophical significance of Searle's proposed solution to the mind-body problem.