Çeşitli bitki çekirdeklerinden elde edilen sıvı yağların sıçanlarda antienflamatuvar etkilerinin ve antioksidan etki mekanizmalarının belirlenmesi
Evaluation of the anti-inflammatory and antioxidant mechanisms of liquid oils obtained from various plant seeds in rats
- Tez No: 959944
- Danışmanlar: PROF. DR. FEHMİ ODABAŞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada, ratlarda karragenan (CAR) ile oluşturulan akut enflamasyon modelinde nar çekirdek yağı (NÇY) ve incir çekirdek yağı (İÇY)'nın antienflamatuvar etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Enflamasyon modeli, İÇY ve NÇY'nin 2,5 ve 5 ml/kg dozları ile referans ilaçlar olan diklofenak sodyum (DIC) ve indometazin (IND)'in 25 mg/kg dozları kullanılarak yürütülmüştür. İlaç uygulamasını takiben tüm hayvanların sağ arka pençelerine subplantar olarak 0.1 ml %1'lik CAR enjekte edilmiş, 5. saatte pençe hacmi plethismometrik yöntemle ölçülmüştür. Pençe homojenatlarında MPx, SOD, CAT, GPx, GR, GST enzim aktiviteleri ile GSH ve LPO düzeyleri; serum örneklerinde ise TNF-α ve IL-1β düzeyleri analiz edilmiştir. Nar ve incir çekirdek yağlarının 2.5 ve 5 ml/kg'lık dozları, karragenan ile oluşturulan akut enflamasyon modelinde ödem hacmini sırasıyla %42.2–70.6 ve %46.8–64.2 oranlarında azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the anti-inflammatory effects of pomegranate seed oil (PSO) and fig seed oil (FSO) in a carrageenan (CAR)-induced acute inflammation model in rats. PSO and FSO were administered orally at doses of 2.5 and 5 ml/kg, along with reference drugs diclofenac sodium (DIC) and indomethacin (IND) at 25 mg/kg. One hour after treatment, 0.1 ml of 1% CAR was injected subplantarly into the right hind paws, and paw volume was measured at the 5th hour using a plethysmometer. MPx, SOD, CAT, GPx, GR, and GST enzyme activities, as well as GSH and LPO levels, were analyzed in paw tissues; TNF-α and IL-1β levels were measured in serum. PSO and FSO reduced CAR-induced paw edema by 42.2–70.6% and 46.8–64.2%, respectively.