Pentatonik müzik ve müzikle tedavide kullanımı
Pentatonic music and its use in music therapy
  1. Tez No: 959963
  2. Yazar: İDİL ÇELİKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Müziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada; pentatonik müziğin yapısı, özellikleri, kullanıldığı müzik türleri, Türk Müziğinde ve Batı müziğindeki yeri ve tedavide kullanımı araştırılmıştır. Ayrıca, geçmişten günümüze Türklerde ve diğer medeniyetlerde yapılmış olan müzikle tedavi uygulamaları irdelenmiştir. Bu araştırmanın amacı, pentatonik müzik ve tedavide kullanımı alanında bir kaynak oluşturmaktır. Bu araştırmalar için yayınlanmış olan yerli ve yabancı kitap, dergi, tez, makale gibi yazılı kaynaklar incelenmiştir. Ayrıca, konuyla ilgili yayınlanmış belgesellere, videolara, arşivdeki kayıtlara internet üzerinden erişim sağlanmıştır. Bulgular ve sonuçlar doğrultusunda, pentatonik dizilerdeki ses frekanslarının, insan üzerindeki etkisi, hem bilimsel hem de geleneksel yaklaşımlar açısından anlamlı sonuçlar sunmaktadır. Bu dizilerle yapılan müziklerin, organların işlevlerini düzenleyici ve psikolojik dengeyi sağlayıcı etkileri olduğu artık bilimsel verilerle ispatlanmıştır. Ancak, daha fazla kontrollü klinik çalışma yapılması gerekmektedir. Bilimsel yöntemleri ve günümüz teknolojisini kullanarak geliştirilen müzikle tedavi süreçlerinde, müziğin temel dizilerinden olan pentatonik yapıların irdelenmesi ve kullanılmasının, müzik-terapi alanında yapılacak çalışmalara katkı sağlayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study explores the structure, characteristics, musical genres used, its place in Turkish and Western music, and its use in therapy. It also examines music therapy practices employed by Turks and other civilizations from past to present. The aim of this research is to create a resource for the field of pentatonic music and its use in therapy. Published domestic and international sources, including books, journals, theses, and articles, were reviewed for this research. Furthermore, online access was provided to documentaries, videos, and archived recordings related to the subject. The findings and conclusions demonstrate that the effects of sound frequencies in pentatonic scales on humans offer meaningful insights from both scientific and traditional perspectives. Scientific data has now proven that music composed with these scales regulates organ functions and promotes psychological balance. However, further controlled clinical studies are needed. It has been concluded that examining and utilizing pentatonic scales, one of the fundamental scales of music, in music therapy processes developed using scientific methods and current technology will contribute to future research in the field of music therapy.