Kars Harakani Devlet Hastanesi birimlerinde çalışan hemşirelerin çalışma ortamlarında maruz kaldıkları ergonomik risklerin belirlenmesi
Determination of ergonomic risks faced by nurses in their work environments in different units of Kars Harakani State Hospital
  1. Tez No: 959964
  2. Yazar: MELTEM ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma, Kars Harakani Devlet Hastanesi'nde görev yapan hemşirelerin çalışma ortamlarının ergonomik açıdan değerlendirilmesi, olası risklerin belirlenmesi ve önleyici iyileştirme önerilerinin sunulması amacıyla tanımlayıcı ve nicel bir çalışma olarak yürütülmüştür. Araştırma evrenini hastanenin çeşitli birimlerinde çalışan yaklaşık 270 hemşire oluşturmakta olup, 185 hemşireye ulaşılmış ve veri toplama süreci tamamlanmıştır. Çalışma öncesinde Kars İl Sağlık Müdürlüğü ve Harakani Devlet Hastanesi'nden gerekli yasal izinler alınmıştır. Veriler, Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Esasları Anabilim Dalı'nda Şeyma Turan tarafından hazırlanan ve Prof. Dr. Leyla Khorshtd danışmanlığında yürütülen“Hemşirelerin Çalışma Ortamında Maruz Kaldıkları Ergonomik Risklerin İncelenmesi”adlı yüksek lisans tezinde kullanılan anket aracılığıyla toplanmıştır. Anketin kullanımı için yazılı izin e-posta yoluyla alınmıştır. Veri analizi SPSS 20.0 paket programı ile gerçekleştirilmiş; tanımlayıcı istatistikler (frekans ve ortalamalar) ve bağımsız değişkenlerle sağlık problemleri arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla ki-kare testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive and quantitative research to evaluate the ergonomic conditions of the working environment of nurses employed at Kars Harakani State Hospital, to identify potential risks, and to propose preventive improvement measures. The study population consisted of approximately 270 nurses working in various departments of the hospital, and data were collected from 185 nurses. Prior to the study, necessary official permissions were obtained from the Kars Provincial Health Directorate and Harakani State Hospital. Data were collected using a questionnaire developed in the master's thesis titled“Investigation of Ergonomic Risks Encountered by Nurses in the Workplace”conducted by Şeyma Turan under the supervision of Prof. Dr. Leyla Khorshtd at Ege University, Institute of Health Sciences, Department of Fundamentals of Nursing. Written permission for the use of the questionnaire was obtained via email. Data analysis was performed using SPSS 20.0 software. Descriptive statistics (frequency and mean values) and chi-square tests were employed to determine the relationships between independent variables and health problems. A p-value of