Toyota üretim sisteminin gerçeklerihttp://172.16.2.176:8102/UlusalTezMerkezi/YonetimPaneli/tezDetay.jsp?sira=38
Characteristics of Toyota production system
  1. Tez No: 95997
  2. Yazar: MÜŞERREF KÜÇÜKÇAKIROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NASIR NİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Günümüzün koşullarına en uygun üretim şekli Toyota üretim sistemidir. Talebin tutarsızlığına, esnek üretim hattı ile en ekonomik şekilde cevap verebilir. Geniş yelpazedeki müşteri isteklerini karşılayabilir. Dolayısıyla üretilebilen mamul çeşidi fazladır. Durgun ekonomik koşullarda firmanın kârlılığında azalma görülmemektedir. Bununla beraber her alanda israfın önlenmesi hedeflendiği için, kayıplar azalmakta ve maliyetler aşağı düşmektedir. Böylece daha düşük bir maliyetle üretip, uygun fiyat belirleyerek, kaliteli ürünleri pazara sunmak mümkündür. Toyota üretim sisteminin bir diğer özelliği ise; siparişlere dayanarak gereken zamanda, gereken miktarda ve istenen kalitede üreten bir sistem olmasıdır. Gereksiz olan ve katma değer üretmeyen bütün işler ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır. Ayrıca yalın üretimde sıfır stokla çalışmak hedeflenmiştir. Ürünün oluşturulmasmdaki her aşamada ve bitmiş ürünlerde stoklaşmaya izin verilmemektedir. Kalite çemberleri ve kaizen ile sürekli geüşme sağlanmaktadır. Bu amaçla bütün çalışanların fikirlerinden yararlamlmaktadır. Organizasyonun düzleştirilmesiyle bütün çalışanların etkinliği ve motivasyonu arttırılmaktadır. Ayrıca çalışanlara bir takım sosyal hizmetler sağlanmaktadır, insana gereken değer verilmektedir. Toyota üretim sistemi iş verenin, emekçinin, yan sanayiinin ve tüketicinin kazanmasını sağlamaktadır. Sosyal çevreye duyarlılığının yanında biyolojik çevrenin de korunmasında etkilidir. Toyota üretim sistemine verdiğimiz öneme dayanarak; Çanakkale'de konumlanmış bazı işletmelerin bu konudaki duyarlılığı araştırılmış ve ne yazık ki yeterli bilgi birikimine sahip olmadıkları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY The most suitable production model of current conditions is Toyota production system. It can answer against the unconsequence of the requirement with the most economic way of production. It can provide the requests of the customers widely. That's why variety of goods which can be product are many more. Profit reduction, of firm isn't seen on the stagnant economics conditions. Mean while; as preventive extravagancy in every area, the loss are becoming less and (value/cost) drops. So, it is possible to drop the value and to spot a suitable price and the marketing exhibit those qualified goods to it is a system. Another property of Toyota production system is that, depend on the requests, in the time need, and the quantity and the quality demanded. The works without VAT and unnecessary are tried to be terminated by the system. In addition, it is aimed to work with zero stocks in this system. In every level of production, stocks aren't allowed with completed products. A continuous practice is being provided with the quality circle and kaizen. That's why the ideas of the employers are taken care of simplifying the organisation; the act and the motivation of the stuff is being risen. In addition some more social rights are provided to the workers. The value of human being is becoming more important in this way. Toyota production system provides earning not only the employers and workers, but also sub-firms and the customers. It is also sensitive to the environment and affective to protect it. Depending on the importance we gave the Toyota production system; the hospitality of the companies which have been set around Çanakkale has been searched but unfortunately it is observed that they have no information and interests to that subject.