Yalın üretim sistemi, değer akış haritalama yöntemi ve yalın üretim sisteminin çalışanlara etkileri
Lean production system, value stream mapping and effects of lean production system on workers
  1. Tez No: 240364
  2. Yazar: HAKAN AYDİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Araştırmanın amacı; Yalın üretim sistemini bütün olarak ele alarak, müşteri odaklı değer akışı haritalama yönteminin işletmede uygulanması ve yalın üretim sisteminin çalışanları üzerine etkilerini incelemektir.Değer akış haritalama yöntemi, literatürden ve yalın bir şirkette uygulama örneği ile açıklanmıştır. Üretimdeki israf kaynaklarının önlenmesi ve değer katan işlemlerin artırılarak kaynakların etkin kullanılmasındaki çabalar gösterilmiştir.Araştırmada veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Toyota Boshoku Türkiye A.Ş. fabrikasında 200 çalışana uygulanmıştır. Araştırmada çalışanlar proaktif olma, problem çözme, kaizen, işe uyum, yalın felsefe, yalın yönetim, güçlendirme ve takım çalışması açısından değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler SPSS programında bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü Anova ve korelasyon testleri ile analiz edilmiştir.Sonuç olarak; Çalışanların yalın üretim sistemini benimsediği görülmüştür. Ancak yalın üretim felsefesinin yeterince içselleştirlemediği belirlenmiştir. Çalışanlar açısından cinsiyete, göreve ve çalışma süresine göre anlamlı farklar vardır. Çalışanların eğitim durumuna göre anlamlı fark bulunmamıştır. Yalın üretimde çalışma süresinin artmasının yalın üretimi benimsemede önemli yer tuttuğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of study is to investigate application of the method of customer orientated value stream mapping in firm and the effects of lean production system on workers by handling the lean production as a whole.The method of value stream mapping was revealed by literature investigation and an application in a lean manufacturer firm. It is shown that efforts on effective use of source with prevention of waste source in production and increasing value added procedures.The inquiry was used as a data collecting tool. The inquiry was applied to 200 workers that work in Toyota Boshoku Türkiye A.Ş. In the study, the workers were evaluated from the view of being proactive, problem solving, kaizen, orientation to job, lean philosophy, lean managament, empowerment, and teamwork. The data were analyzed by using independent group t-test, one way Anova and correlation tests on SPSS software.As a result, it was seen that the workers adopt the lean production system. However it has been determined that the philosophy of lean production is not sufficiently assimilated enough by workers. Significant differences were obtained in terms of gender, duty and working time in views of workers. There is no any significant difference in terms of educational positions of workers. It was inferred that increasing of working time in lean production is important to adopt the lean production