Yöneticilerin liderlik stillerinin gemi acente çalışanları tarafından algılanan örgütsel destek üzerindeki etkisi
The effects of leadership styles on perceived organizational support among ship agency employees
- Tez No: 959983
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Gemi acenteleri armatörün limanlardaki yetkili temsilcileridir. Gemi acenteleri uluslararası alanda konteyner taşımacılığı yapan firmalardan oluşmaktadır. Meslek kolu olarak gemi acenteliği yoğun iş gücü ve emek gerektirmektedir. Küresel taşımacılık sektöründeki rekabet artışı gemi acente çalışanlarının günümüzde daha yoğun mesai saatleri geçirmesine neden olmaktadır. Gemi acenteleri verimliliği artırabilmek ve rakiplerinden önde olmak için kalifiye elemanların örgüte bağlılıklarının artırılması gerekmektedir. Çalışma kapsamında örgütsel destek algısını artırmaya yönelik değişkenler araştırılmıştır. Örgütsel destek algısına etki edebilecek demografik etkenler ve liderlik stilleri bağımsız değişken olarak belirlenmiştir. Liderlik stilleri ölçeği ve demografik değişkenlerin örgütsel destek algısına etkisi gemi acente çalışanları arasında incelenmiştir. Artan rekabet ortamında kurumların çalışanların örgütsel destek algısını artırabilmesi adına ideal liderlik stilleri belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada kişi tanıma formu, algılanan örgütsel destek ölçeği ve liderlik stilleri ölçeği kullanılmıştır. Sorular 5'li likert tipi ölçek ile gemi acentelerine gönderilmiştir. 258 adet katılımcı ile anket yürütülmüştür. Araştırmada sonucunda algılanan örgütsel destek ile demografik ölçütler arasında ilişki tespit edilmemiştir ancak algılanan örgütsel destek ile liderlik stilleri alt boyutları arasında pozitif doğrultuda ilişki tespit edilmiştir. Liderlik stilleri alt boyutlarından dönüştürücü liderlik stilinin örgütsel destek üzerinde en fazla etkiye sahip olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Shipping agencies are the authorized representatives of ship owners at ports. They are composed of firms which perform international container transportation. As a professional branch ship agency business requires intense work power and hard work. The increase in the global transportation sector, cause the current employees in the sector to experience busier working hours. In order to increase their efficiency and prevail their competitors shipping agencies consistently need to maintain qualified employees and increase their loyalty to an organization. In this study, variations for increasing perceived organizational support have been investigated. The demographic factors and leadership styles, that can affect perceived organizational support were determined as independent variables. The leadership styles scale and demographic variables impact on perceived organizational support have been investigated among shipping agency employees. In order to increase perceived organizational support among employees in the increasingly competitive environment, the leadership styles have been attempted to be determined. In this research personal identification form, perceived organizational support and leadership styles scale have been utilized. The questionnaire were sent to the shipping agencies with the Likert scale of five. The study implemented with 258 participants of the questionnaire. The study resulted in no apparent relationship between demographic variables and perceived organizational support however the sub-dimensions leadership styles demonstrated positive correlation with organizational support. The transformational leadership style has been found as the greatest influencer on perceived organizational support among the other sub-dimensions of leadership styles.