Ulusal kültür ile başarılacak görevin niteliğinin, inşaat endüstrisindeki yöneticilerin liderlik davranışları üzerindeki etkisi
- Tez No: 55080
 - Danışmanlar: PROF.DR. HALUK ÇELİK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, İnşaat Mühendisliği, Education and Training, Civil Engineering
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Bu araştırma şantiye şeflerinin liderlik stillerinin inşaat endüstrisinin kendi karakteristikleri ndenmi yoksa endüstrinin içinde bulunduğu ulusal kültürdenmi daha baskın etkilediğini saptamak üzere gerçekleştirilmiştir. Konu üzerinde yapılmış araştırmalar ve litaretür çalışmaları şantiye şeflerinin görev güdülü davranış yapısı içinde olduğunu göstermektedir. İdari Bilimlerde küreselleşmeyi takip eden süreç içerisinde çok büyük önem kazanan ulusal kültür kavramı liderlik davranışlarının büyük ölçüde ulusal kültür kökenli olduğunu ortaya koymaktadır. İnşaat sektörü nitelik açısından özel bir konum taşımasından dolayı genel düşünce bu alanda test edilememiştir.Bu açıdan konuya yeni bir bakış açısıyla bakarak bu kavram üzerinde çeşitli uluslar üzerinde yapılmış çalışmaları karşılaştırarak ve bu çalışmaları Türkiye üzerindede gerçekleştirerek bir karşılaştırma gerçekleştirilmiş, konu bu açıdan açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırmanın sonucunda diğer ülkelerde elde edilen sonuçlar çerçevesinde bir görüş saptanmış ve şantiye şefleri görev güdülü davranış içerisinde bulunmuşlardır. Bu çalışma konunun inşaat alanında verimliliğin sağlanması açısından kritik önem taşıdığını ve yeni araştırmaların gerekirliğini önemle önermektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Liderlik, Ulusal Kültür, İnşaat Endüstrisi, Verimlilik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This dissertation attemps to investigate whether the nature of construction industry or national culture has a greater affect on leadership style of site managers. A survey of existing literature and research indicated that site managers may have a tendency to task oriented leadership style, in addition to this, it has been discussed that culture has a significant affect on leadership style as well. In order to investigate whether the nature of task or culture has more influence on leadership style, a research was carried out by means of a questionnaire and the results wre compared with some other studies about the same subject. As a result it was found that the nature of construction industry has a greater influence on site managers leadership style and it was recommended that future research about this subject is critically important for the efficiency of construction industry. KEY WORDS: Liedership, National Culture, Construction Industry, Efficiency.