Yöneticilerin liderlik stillerinin çalışanların iş tatmini üzerindeki etkileri: Özel eğitim kurumlarında öğretimsel liderlik ve bir uygulama
The effects of teh leadership styles of the managers on the work satisfaction of the workers; educational leadership in the private buildings (schools); an application
- Tez No: 215159
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLTEN EREN GÜMÜŞTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalısmanın temel amacı, Sakarya ilindeki Özel Egitim Kurumlarındaki yöneticilerin liderlik stillerinin çalısanların is tatminlerine etkilerini incelemektir. Bu amaç dogrultusunda; birinci bölümde, yöneticilik ve liderlik kavramları, liderlik tanımları, liderlik ile ilgili yaklasımlar ve liderlik stillerinden bahsedilmistir. Tezin ikinci bölümünde, is tatmini kavramı, is tatmini ile ilgili temel yaklasımlar ve is tatmin boyutlarından bahsedilmistir. Üçüncü bölümde ise yöneticilerin liderlik stillerinin çalısanların istatminine etkisinden bahsedilmistir. Arastırmanın anket uygulaması Sakarya Bölgesindeki Özel Egitim kurumlarında çalısan ögretmen, hizmetli ve memurlara uygulanarak SPSS 10.0 For Windows programıyla degerlendirilmistir. Yöneticilerin liderlik davranıslarını tespit edebilmek için çok degiskenli istatistiksel analiz metodu kullanılmıstır. Gruplar arasındaki fark için Tek Yönlü Varyans Analizi kullanılmıstır. Liderlik davranıslarının is tatmini üzerindeki etkilerinin bulunabilmesi için korelasyon analizi kullanılmıstır. Çalısma sonucunda yöneticilerin liderlik tarzları; otokratik, demokratik ve tam serbestlik saglayan liderlik olarak belirlenmistir. Demokratik ve Tam serbestlik saglayan liderlik tarzlarının is tatmini üzerine olumlu, otokratik liderligin ise, is tatmini üzerine olumsuz etkisi oldugu belirlenmistir
Özet (Çeviri)
The main aim of this work is to demonstrate the employers? satisfaction in private education instutitions. The inquiry was done in Sakarya city. According to that purpose; in the first chapter, I am going to clarify following concepts; management, leadership, and leadership descriptions, also main approaches towards leadership and finally main leader styles. In the second chapter, my explanation will be about employers? satisfaction. Meanwhile, I am going to emphasize some crucial employer satisfaction approaches, and the degree of the work satisfaction. Eventually, the master thesis shall aim to clarify how managers? leader styles affect employers? work satisfaction. The investigation on questionnaire application was done to instructors, servants and officiers who are working in private education schools in Sakarya area. In the final, the inquiry?s result is evaluated by the program SPSS 10.0 For Windows. In order to understand the leadership behaviours of the managers used `the Multiple Variable Statistical Analyze Method?. However, in order to illustrate the differences among the groups used `the One Way Variance Analyze Method?. And finally, to determine the effects of the leadership behaviours used correlation analysis. At he end of the work the managers? leadership styles are drawn as following; autocratic, democratic-participatory and the leadership who allows full freedom. The conclusion of the investigation showed us that the democratic leaders and the leaders who permits full freedom to employers have positive effects to the work satisfaction, on the other hand; autocratic leadership has negative effects to the work satisfaction.