Assessment of effectiveness of muscle lengthening surgery in cerebral palsy using musculoskeletal modeling
Serebral palside kas uzatma ameliyatının etkinliğinin kas-iskelet modellemeyle değerlendirilmesi
  1. Tez No: 959994
  2. Yazar: EDA BİRİCİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN ALİ YÜCESOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Serebral palsi, erken çocukluk döneminde kendini kas spastisitesi ve/veya kontraktürü sebebiyle zayıf koordinasyon ve yürüme güçlüğü olarak gösteren kalıcı bir hareket bozukluğudur. Yürüyüş sırasında aşırı diz fleksiyonu, yani çömelme yürüyüşü, en çok karşılaşılan yürüyüş bozukluklarından biridir ve sıklıkla hamstring uzatma ameliyatı ile düzeltilir. Bu tür çömelme yürüyüşünün, etkilenen kasların kısalığından (yani kontraktür) ve/veya uzamadaki yavaşlıktan (yani spastisiteden) kaynaklandığı varsayılır ve iyileştirici cerrahinin, kas uzunluğunu veya hızını artırarak yürüyüşü iyileştirdiği kabul edilir. Ancak ameliyat öncesi ne kısa ne de yavaş hamstringleri olan üçüncü bir grup hasta yine de ameliyat olabilir. Bu tezin amacı, bu hastaların yürüyüşlerinin ameliyattan sonra düzelip düzelmediğini şu hipotezlerle araştırmaktır: ameliyat sonrası, (i) diz eklemi hareketi düzeldi (ii) kalça eklemi hareketi bozuldu (iii) yürüyüş sapma indeksi (GDI) arttı (iv) hamstring kaslarının birim uzunluğu değişmedi ve (v) ameliyat öncesi psoas kas uzunlukları daha kısaydı.
Özet (Çeviri)
Cerebral Palsy is a permanent movement disorder that manifests itself at early childhood, as poor coordination, and gait difficulty due to muscle spasticity and/or contracture. Excessive knee flexion during gait e.g., crouch gait is a common impairment and often corrected by hamstring lengthening surgery. Such crouch gait is presumed to originate from shortness (i.e., contracture) and/or slowness in lengthening (i.e., spasticity) of affected muscles and remedial surgery is considered to improve gait by increasing muscle length or its velocity. However, a third group of patients who neither has short nor slow hamstrings pre-operatively can still undergo surgery. The aim of the thesis is to investigate whether the gait of those patients improved after the surgery by testing the hypotheses: post-operatively, (i) the knee joint movement is improved (ii), the hip joint movement is deteriorated (iii), the gait deviation index (GDI) is increased (iv), muscle unit length do not change, and (v) pre-operative psoas muscle lengths were shorter.