SAP ERP kullanıcı arayüzlerinin karşılaştırılması: SAP GUI&SAP fiori
Comparision of SAP ERP user interfaces: SAP GUI&SAP fiori
  1. Tez No: 960046
  2. Yazar: HALİT AYGENLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ÇORUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, SAP firmasının ERP ve S/4HANA yazılımlarına ait SAP GUI ve SAP Fiori kullanıcı arayüzlerinin birden çok metot ile kullanılabilirlik perspektifinden karşılaştırmasını sağlamak ve SAP ERP sistemini kullanan ya da kullanmayı planlayan kullanıcılara, yazılımcılara, hizmet sağlayıcılara ve şirketlere yol gösterici olmaktır. Teorik bölümde, yazar ERP, SAP, SAP arayüzleri ve kullanılabilirlik konularında literatür araştırmasına yer verirken; Pratik bölümde ise kullanıcı anketi, kullanıcı testi ve SWOT analizi metotları ile nicel ve nitel gözlemlere dayalı arayüz karşılaştırmalarına dair sonuçlar paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to provide a comparison of SAP GUI and SAP Fiori user interfaces of ERP and S/4HANA software of SAP company from the usability perspective with using multiple methods and to provide a guidance to users, software developers, service providers and companies that use or plan to use SAP ERP systems. In the theoretical part, the author presents a literature review on ERP, SAP, SAP interfaces and usability. In the practical part, the author presents the results of interface comparisons based on quantitative and qualitative observations with user survey, user testing and SWOT analysis methods.