Development of microscale robotic particles for meningeal navigation in the brain
Beyinde meningeal navigasyon için mikro ölçekli robotik parçacıkların geliştirilmesi
- Tez No: 960049
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATAY VURAL, PROF. DR. METİN SİTTİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyoteknoloji, Nöroloji, Science and Technology, Biotechnology, Neurology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Manyetik mikro partiküller, biyolojik sistemlerde hedefe yönelik taşıma ve kontrol için umut verici bir araç olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada, merkezi sinir sistemi (MSS) uygulamalarına odaklanarak, manyetik alanların etkisi altında 100 mikrometre Nikel-Altın kaplı parçacıkların kontrolünü ve işlevselliğini araştırıyoruz. Çift malzemeli yapılarıyla bu partiküller, manyetik alanlara maruz kaldıklarında hassas yönelim kontrolü sağlayarak onları MSS odaklı müdahaleler için uygun adaylar haline getirmektedir. Bu parçacıkların etkinliğini doğrulamak için kapsamlı bir deney düzeneği tasarlanmıştır. İlk olarak, bilgisayar simülasyonları sanal bir MSS ortamında bu yapıların hareket ve kontrol dinamiklerini göstermektedir. Ardından, karmaşık sinir yollarını taklit eden basitleştirilmiş cansız plastik kalıp modelleri kullanılarak partikül oryantasyonu ve davranışı üzerinde kontrollü testler gerçekleştirilmiştir. Son olarak, bir hayvan modeli üzerinde yapılan in-vivo testler, MSS içinde manyetik parçacık manipülasyonunun uygulanabilirliğini araştırmıştır. Ön sonuçlar, parçacıkların manyetik alanlara etkili bir şekilde yanıt verdiğini ve hem hareket hem de hedeflemede yüksek hassasiyet sağladığını göstermektedir. İn-vivo çalışmalar, farklı hız ve hassasiyetlere sahip partiküllerin CNS yapılarında başarılı bir şekilde kontrol edildiğini göstermiştir. Bu sonuçlar, önümüzdeki yıllarda nörodejeneratif hastalıkların tedavisinde veya MSS içinde hedeflenmiş ilaç dağıtım uygulamalarında kullanım potansiyelini vurgulamaktadır. Kullanılan teknolojilerin ilerlemesiyle gelecekte insan deneyleri yapmak mümkün olabilir ve bu da minimal invaziv nörolojik tedavilerde ve kişiselleştirilmiş tıpta yeni yaklaşımlara yol açabilir. İlk bulgular umut verici olsa da manyetik mikro silindir sistemlerinin canlı MSS dokularındaki uzun vadeli biyouyumluluğunu, güvenliğini ve işlevselliğini değerlendirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Ayrıca, bu teknolojinin kontrol mekanizmalarının optimize edilmesi ve klinik uygulamalara ölçeklenebilirliği üzerine gelecekteki çalışmalar planlanmaktadır. Araştırma ve geliştirme ilerledikçe, manyetik kontrollü mikro partikül sistemlerinin tıpta daha uygulanabilir ve kullanışlı hale gelmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Magnetic microparticles emerge as a promising tool for targeted transport and control in biological systems. In this study, we investigate the control and functionality of 100 micrometer Nickel-Gold coated particles under the influence of magnetic fields, focusing on central nervous system (CNS) applications. With their dual-material structure, these particles provide precise orientation control when exposed to magnetic fields, making them suitable candidates for CNS-focused interventions. An extensive experimental setup has been designed to verify the effectiveness of these particles. First, computer simulations demonstrate the motion and control dynamics of these structures in a virtual CNS environment. Then, controlled tests on particle orientation and behavior were performed using simplified inanimate plastic mold models mimicking complex neural pathways. Finally, in-vivo tests on an animal model investigated the feasibility of magnetic particle manipulation within the CNS. Preliminary results show that the particles respond effectively to magnetic fields and provide high precision in both movement and targeting. In-vivo studies have demonstrated successful control of particles with different velocities and sensitivities in CNS structures. These results emphasize the potential for use in the treatment of neurodegenerative diseases or targeted drug delivery applications within the CNS in the coming years. With the advancement of the technologies used, it may be possible to perform human experiments in the future, which may lead to new approaches in minimally invasive neurological treatments and personalized medicine. Although initial findings are promising, further research is needed to evaluate the long-term biocompatibility, safety and functionality of magnetic micro-roller systems in living CNS tissues. In addition, future studies on optimizing the control mechanisms of this technology and its scalability to clinical applications are planned. It is anticipated that magnetically controlled microparticle systems will become more applicable and useful in medicine as research and development moves forward.