Multiple skleroz hastalarının ikili görev sırasındaplantar basınç değişimlerinin incelenmesi: Olgu-kontrol çalışması
Investigation of plantar pressure changes during dual task in individuals with multiple sclerosis: A case-control study
- Tez No: 960048
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU TALU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Multiple Skleroz Hastalarının İkili Görev Sırasında Plantar Basınç Değişimlerinin İncelenmesi: Olgu-Kontrol Çalışması Amaç: Bu çalışmanın amacı Multiple Skleroz (MS) hastalarının tekli ve ikili görev koşullarında statik ve dinamik plantar basınç dağılımlarını incelemek ve plantar basınç değişimlerini sağlıklı bireyler ile karşılaştırmaktır. Materyal ve metot: Statik ve dinamik plantar basınç analizleri, dahil edilme kriterlerini karşılayan 44 MS hastası ve 45 sağlıklı birey olmak üzere toplam 89 kişiyle gerçekleştirildi. Her iki grup, tekli görev (yalnızca yürüme ve ayakta durma) ile motor-motor ve kognitif-motor ikili görev koşullarında değerlendirme yapıldı. Motor-motor görevde tepsiyle su dolu iki bardak taşıdı; kognitif-motor görevde ise verilen harflerden kelime ürettiler. Veriler ise baropodometrik sistem kullanılarak sabit duruş ve yürüme sırasında toplandı. Bulgular: Gruplar arası statik plantar basınç karşılaştırmalarında; MS grubunda tekli görev sırasında ön ayak basıncı, sağlıklı gruba kıyasla daha yüksekti (p 0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Investigation of Plantar Pressure Changes During Dual Task in Individuals with Multiple Sclerosis: A Case-Control Study Aim: The aim of this study was to examine the static and dynamic plantar pressure distributions of Multiple Sclerosis (MS) patients under single and dual task conditions and to compare the plantar pressure changes with healthy individuals. Materials and Methods: Static and dynamic plantar pressure analyses were performed with a total of 89 individuals, 44 MS patients and 45 healthy individuals who met the inclusion criteria. Both groups were evaluated under single task (only walking and standing) and motor-motor and cognitive-motor dual task conditions. In the motor-motor task, they carried two glasses filled with water on a tray; in the cognitive-motor task, they produced words from given letters. Data were collected using the baropodometric system during stable stance and walking. Results: In the static plantar pressure comparisons between the groups; forefoot pressure was higher in the MS group compared to the healthy group during the single task (p 0.05).