Asetoasetat grupları içeren çift komponent akrilik reçinelerin sentezi ve kaplama uygulamaları
Synthesis and coating applications of dual-component acrylic resins containing acetoacetate functional groups
  1. Tez No: 960057
  2. Yazar: SAMET SARICA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN TÜLÜ, DR. CEMİL DIZMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, asetoasetat ve hidroksil fonksiyonel gruplar içeren akrilik kopolimerlerin sentezlenmesi ve kaplama uygulamalarındaki performanslarının karşılaştırılması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Farklı oranlarda (%1,5, %3 ve %4,5) asetoasetat içeren akrilik monomerler ile metil metakrilat, bütil akrilat ve akrilik asit kullanılarak çözelti polimerizasyonu yöntemiyle kopolimerler sentezlenmiştir. Benzer oranlarda 2-HEMA kullanılarak hidroksil fonksiyonlu kopolimerler de hazırlanmış ve karşılaştırmalı değerlendirmeler yapılmıştır. Elde edilen kopolimerler FTIR, GPC ve ¹H NMR teknikleri ile karakterize edilmiştir. Daha sonra izosiyanat ile reaksiyona sokularak farklı metal yüzeylere kaplama uygulanmıştır. Kaplamaların termal özellikleri DSC ile değerlendirilmiş; vernik ve boya performansları ise yapışma, sertlik, aşınma, tuz püskürtme ve temas açısı testleri ile incelenmiştir. Sonuçlar, asetoasetat grubu içeren kopolimerlerin özellikle yapışma açısından hidroksil gruplu kopolimerlere kıyasla önemli ölçüde üstün performans gösterdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to synthesize acrylic copolymers containing acetoacetate and hydroxyl functional groups and to compare their performance in coating applications. Copolymers were synthesized via solution polymerization using varying concentrations (1.5%, 3%, and 4.5%) of acetoacetylated acrylic monomers together with methyl methacrylate, butyl acrylate, and acrylic acid. For comparison, hydroxyl-functionalized copolymers were also prepared by incorporating 2-HEMA at the same concentrations. The resulting copolymers were characterized by FTIR, GPC, and ¹H NMR techniques. Subsequently, they were reacted with isocyanates and applied as coatings on various metal substrates. The thermal properties of the coatings were evaluated using DSC, while their coating performance was assessed through adhesion, hardness, abrasion resistance, salt spray, and contact angle measurements. The results revealed that acrylic copolymers containing acetoacetate groups exhibited significantly superior adhesion performance compared to those containing hydroxyl groups.