Gaziantep ve çevresinde doğal olarak yetişen bazı sığırkuyruğu (Verbascum L.) taksonlarının fitokimyasal içeriğinin ve biyolojik aktivitesinin araştırılması
Investigation of the phytochemical composition and biological activities of some naturally grown mullein (Verbascum L.) taxa in Gaziantep district
  1. Tez No: 960065
  2. Yazar: İBRAHİM BAYLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM ŞEKEROĞLU, DOÇ. DR. SEVGİ GEZİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Botanik, Biology, Biotechnology, Botany
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, Gaziantep ve çevresinde doğal olarak yetişen Verbascum taksonlarının [V. lasianthum Boiss. ex Bentham (Yünlü Sığırkuyruğu), V. sinuatum subsp. sinuatum L. (Bodanotu) ve V. tenue Murb. (Cılız Sığırkuyruğu)] farklı bitki kısımlarının biyokimyasal içeriği ve biyolojik aktivitesi araştırılmıştır. Bitki örneklerinin, nem oranları belirlendikten sonra EtOH ve MeOH kullanılarak ekstraksiyonları hazırlanarak ekstrakt verimleri ölçülmüştür. Ekstraktların DPPH serbest radikal giderim kapasitesine göre antioksidan, α-glukozidaz enzim inhibisyonu ölçümü ile antidiyabetik ve MTT testi ile HepG2, HCT-116 ve A549 hücrelerine karşı antikanser aktiviteleri incelenmiştir. LC-MS/MS ile bitki ekstraktlarında biyoaktif bileşiklerin profilleri tanımlanırken; ICP-AES ile mineral içerikleri saptanmıştır. Bulgular, V. lasianthum çiçek ekstraktında HepG2, HCT-116 ve A549 hücrelerinde düşük IC₅₀ değerleri ile güçlü antikanser kapasiteye sahip olduğunu göstermiştir. Benzer şekilde V. lasianthum çiçek ve yaprak ekstraktları, V. sinuatum ve V. tenue türlerine kıyasla daha yüksek antioksidan ve antidiyabetik aktivite sergilemiştir. LC-MS/MS ile klorojenik, kafeik, vanilik, ellajik asit, luteolin, kamferol gibi biyoaktif bileşiklerin varlığı gösterilmiştir. Ayrıca bitkilerin Fe, Zn, Mn, Cu mineralleri bakımından zengin olduğu belirlenmiştir. Verbascum türlerinin zengin fitokimyasal içeriğiyle önemli biyolojik aktivitelere sahip olduğu ortaya konulmuştur. Bu bulgular, bitkinin geleneksel tıbbi kullanımını destekleyerek ileri araştırmalara ışık tutacak niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In this study, biochemical profiles and biological activities of different plant parts in Verbascum taxa including V. lasianthum, V. sinuatum, and V. tenue that naturally grown in Gaziantep region were investigated. Moisture gradient of plant materials was calculated, EtOH and MeOH extracts were prepared, and extract yields were calculated. Antioxidant potentials were assessed via DPPH radical scavenging assay, and antidiabetic activity was evaluated by α-glucosidase enzyme inhibition, and anticancer effects were examined through MTT assays conducted on HepG2, HCT-116, and A549 cell lines. LC-MS/MS analysis enabled the profiling of bioactive compounds within the extracts, while mineral content was determined using ICP-AES. The results revealed that flower extracts of V. lasianthum exhibited strong anticancer activity, as indicated by low IC₅₀ values across all tested cell lines. Similarly, flower and leaf extracts of V. lasianthum demonstrated superior antioxidant and antidiabetic activities compared to those of V. sinuatum and V. tenue. LC-MS/MS profiling confirmed the presence of notable constituents including chlorogenic, caffeic, vanillic, and ellagic acids, luteolin, kaempferol. Mullein species were also found to be rich in Fe, Zn, Mn, Collectively, these findings highlight the significant biological potential of Verbascum species, providing scientific for their traditional medicinal use establishing a foundation for further pharmacological research.