Extra-insensitive shaper design for vibration suppression of flexible systems with damped modes
Sönümlü modlu esnek sistemlerde titreşim bastırma için ekstra-duyarsız şekillendirici tasarımı
- Tez No: 960072
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARAN ALİKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tezde, esnek sistemlerin istenmeyen salınım modlarını bastırmak için bir araç olan giriş şekillendiricilerinin parametrizasyonu çalışılmıştır. Özel olarak, iyi bilinen ve Ekstra-duyarsız (Extra-insensitive) şeklinde adlandırılan dayanıklı giriş şekillendiricilere odaklanılmıştır. Esnek bir sistemin sönümlü modlarından kaynaklanan titreşimleri bastırmak amacıyla, karmaşık düzlemdeki doğrusal bir yöntemi Ekstra-duyarsız şekillendiricilerin parametrizasyonu için kullanılmıştır. Bahsedilen yöntem, tek çıkıntılı (one-hump) ve çift çıkıntılı (two-hump) Ekstra-duyarsız giriş şekillendirici türlerine uygulanmıştır. Sonuç olarak, sönümlü durum için parametrizasyonun analitik olarak yapılabilmesini sağlayan yeni kapalı formda şekillendiriciler elde edilmiştir. Bu durum, başlangıçta sönümlü modların bastırılması için sayısal olarak parametrize edilen şekillendiricilerden farklıdır. Teorik sonuçlar, MATLAB/Simulink ortamında modellenen bir araba ve sarkaç sistemi üzerinde doğrulanmış; önerilen şekillendiricilerin dayanıklılığı ve performansı detaylı bir şekilde analiz edilerek sayısal olarak parametrize edilen şekillendiricilerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis conducts the parametrisation of input shapers, which are tools for suppressing the undesirable oscillatory modes of flexible systems. In particular, we focus on a well-known type of robust shapers named as Extra-insensitive shapers. A linear complex domain transformation method is adapted to parametrize the Extra-insensitive shaper specifically for suppressing the damped modes of a flexible system. The methodology is applied to two types of Extra-insensitive shaper, namely to the one-hump and two-hump shapers. As a result, we achieve new closed-form shapers, which means the parametrization can be done analytically for the damped case, in contrast to the originally proposed shapers that are parameterized numerically for suppressing damped modes. The theoretical results are verified through a cart and pendulum system modelled in MATLAB/Simulink where the robustness and the performance of the proposed shapers are analysed thoroughly and compared with the numerically parametrised shapers.