Taze doğranmış kivi ve mandarin meyvelerinde hasat sonrası arginin, sitrulin ve ferulik asit uygulamalarının bazı fizyolojik olaylar üzerine etkisi
Effects of postharvest arginine, citrulline and ferulic acid applications on some physiological events in fresh-cut kiwi and mandarin fruits
  1. Tez No: 960073
  2. Yazar: AYŞE NUR ÖZARSLANDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN CANAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu yüksek lisans tezi, ferulik asit, sitrulin ve arginin uygulamalarının iki farklı meyve türünün taze doğranmış haline, yani Satsuma mandarini (Citrus unshiu) ve Hayward çeşidi kivi meyvesine (Actinidia deliciosa) olan etkilerini değerlendirmektedir. Uygulamalar yapıldıktan sonra meyveler 4 °C'de altı gün boyunca depolanmıştır. Depolama süresi boyunca kalite parametrelerindeki değişimleri izlemek için her iki günde bir analizler gerçekleştirilmiştir. Satsuma mandarini üzerindeki uygulamalar, meyve ağırlık kaybını %0,17 gibi minimal bir seviyeye düşürerek kalitesini kontrol grubuna göre etkin bir şekilde korumuş, pH ve toplam çözünür şeker (SÇKM) seviyelerini stabil tutmuştur. Bununla birlikte, sitrulin uygulaması toplam fenolik içeriği önemli ölçüde azaltmıştır. Uygulamaların antioksidan özellikler ve renk stabilitesi üzerindeki etkisi sınırlı kalmış, bu durum gelecekte daha fazla optimizasyon yapılması gerektiğini göstermiştir. Hayward kivi meyvesinde gerçekleştirilen benzer uygulamalar, ferulik asit, arginin ve sitrulin kombinasyonunun %0,83±0,09 oranında meyve su kaybını azalttığını ve en yüksek ağırlık kaybının ferulik uygulamasında %1,40±0,33 olarak belirlendiğini göstermektedir. Depolama süresine bağlı olarak pH değerleri 3,83 ile 3,93, toplam çözünür şeker değerleri ise 12,17 ile 12,58 arasında değişmiştir. Ayrıca, bu meyvede uygulanan formülasyonların, optimum tüketim süresinin 48 saatle sınırlı olmak üzere, besin değerinin ve kalitesinin korunmasına önemli katkıda bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma, ferulik asit, arginin ve sitrulin uygulamalarının hem Satsuma mandarini hem de Hayward kivi meyvelerinin kalitesini artırmada etkili olduğunu ve biyokimyasal uygulamaların taze meyve koruma stratejilerinin geliştirilmesi açısından büyük bir potansiyele sahip olduğunu göstermektedir. Gelecek araştırmalar, etkili bileşenler ve stratejilerin keşfi için önemli bir temel sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis evaluates the effects of applications of ferulic acid, citrulline, and arginine on the fresh-cut forms of two different fruit types, namely Satsuma mandarin (Citrus unshiu) and Hayward kiwi (Actinidia deliciosa). After the applications were carried out, the fruits were stored at 4 °C for six days. Analyses were conducted every two days to monitor changes in quality parameters during the storage period. The applications on Satsuma mandarin effectively preserved the quality by reducing the weight loss to a minimal level of 0.17%, while keeping the pH and total soluble solids (TSS) levels stable. However, the citrulline application significantly decreased the total phenolic content. The effects of these applications on antioxidant properties and color stability remained limited, indicating a need for further optimization in the future. Similar applications conducted on Hayward kiwi demonstrated that the combination of ferulic acid, arginine, and citrulline reduced fruit water loss by 0.83±0.09%, with the highest weight loss recorded at 1.40±0.33% for the ferulic application. Depending on storage duration, pH values ranged from 3.83 to 3.93, and total soluble solids values varied between 12.17 and 12.58. Additionally, it was concluded that the formulations applied to this fruit significantly contributed to preserving the nutritional value and quality, with an optimum consumption period limited to 48 hours. In conclusion, this study shows that the applications of ferulic acid, arginine, and citrulline are effective in enhancing the quality of both Satsuma mandarin and Hayward kiwi fruits, and that biochemical applications have great potential for developing fresh fruit preservation strategies. Future research may provide an important foundation for the discovery of effective components and strategies.