Tekstil sektöründe iç ortam kalitesi ve aydınlatma sistemleri üzerinden temiz üretim yaklaşımlarının değerlendirilmesi
Assessment of clean production approaches in the textile sector through indoor environmental quality and lighting systems
  1. Tez No: 960075
  2. Yazar: SEMİH ÇAĞRI YAĞCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Endüstriyel işletmeler üretim süreçlerinde, üretilen ürünlerin kalitesi, verimliliği ve niceliği konuları üzerinde durmaktadırlar. Üretim süreçlerinde çalışanların farklı motivasyon kaynakları olsa da işin verimliliği açısından göz önünde bulundurulması gereken önemli bir konuda endüstriyel firmaların üretim yaptıkları iç ortam kalitesinin çalışanlar açısından değerlendirilmesidir. İç ortam durumu, iç ortam hava kalitesi, iç ortamdaki gürültü kirliliği ve iç ortam aydınlatma etkinliği gibi parametreler ile değerlendirilmektedir. Literatürde çeşitli endüstriyel firmalar için iç ortam durumunun belirlendiği parametrelerin ayrı ayrı incelendiği çalışmalar bulunmaktadır. Ancak, iç ortam durumunun bütünsel olarak incelendiği çalışmaların kısıtlı olduğu görülmüştür. Bu tez çalışmasında da tekstil ürün üretimi yapan bir firmanın iç ortam hava kalitesi CO2 parametresi olarak, iç ortam gürültü kirliliği dB olarak, iç ortam aydınlatma etkinliği ise Iux olarak tespit edilmiştir. Çalışmada ayrıca, Python yazılımı kullanılarak işletmenin söz konusu parametreleri için haritalama yapılmış ve elde edilen veriler Ülkemizde yayınlanmış olan yönetmelikler ve dünyadaki asgari limitler kapsamında değerlendirilmiştir. İncelenen firmada üretim sahası toplam 10 bölgeye bölünmüştür. Bu bölgelerde en yoğun CO2 kirliliğinin, gürültü kirliliğinin ve aydınlatma etkinliğinin oluştuğu dikimhane ve yemekhane bölgesinde ilgili yönetmelikler ve genel asgari limitler açısından herhangi olumsuz durumun olmadığı tespit edilmiştir. Özellikle, aydınlatma etkinliğinin belirlendiği çalışma için firmanın çatısına yenilenebilir enerji kaynağı olan güneş panelleri yapılması durumunda elde edilecek olan enerji teorik olarak belirlenmiş ve aydınlatma verimliliğine etkisi çevresel sürdürülebilirlik parametresi olan temiz üretim çalışması olarak önerilmiştir. Ayrıca, aydınlatma etkinliğinin işletmelerde kolaylıkla tespit edilebilmesi için bir yazılım geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In industrial enterprises, production processes primarily focus on product quality, productivity, and quantity. Although employees in production environments may be driven by different motivational factors, an important issue that should be considered in terms of operational efficiency is the evaluation of the indoor environmental quality of the production areas from the perspective of the workers. Indoor environmental conditions are assessed based on parameters such as indoor air quality, noise pollution, and lighting efficiency. In the literature, various studies have examined these parameters individually for different industrial firms. However, studies that investigate indoor environmental conditions in a holistic manner appear to be limited. In this thesis study, the indoor air quality of a textile manufacturing company was assessed using CO₂ concentration as the key parameter, indoor noise pollution was measured in decibels (dB), and indoor lighting efficiency was evaluated in lux (lx). In addition, mapping of these parameters within the production area was performed using Python software. The obtained data were then evaluated according to national regulations published in Türkiye and minimum international standards. The production area of the studied firm was divided into ten zones. It was determined that the zones with the highest concentrations of CO₂, noise pollution, and lighting levels were the sewing workshop and cafeteria. However, no negative conditions were identified in these areas with respect to the relevant regulations and general minimum standards. Specifically, regarding the assessment of lighting efficiency, the theoretical amount of energy that could be generated by installing solar panels—a renewable energy source—on the company's roof was calculated, and its potential contribution to lighting efficiency was proposed as a clean production strategy, contributing to environmental sustainability. Moreover, a dedicated software tool was developed to facilitate the easy determination of lighting efficiency within industrial facilities.