Ev ofislerinde mekân organizasyonu ve donatının kullanıcı tercihleri üzerindeki etkileri
Effects of space organization and equipment on user preferences in home offices
  1. Tez No: 960076
  2. Yazar: PINAR ARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma, evden çalışma uygulamalarının yaygınlaşmasıyla ortaya çıkan etkilerin anlaşılması, ölçülmesi ve değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Araştırmanın odak noktası, evden çalışmanın bireyler üzerindeki etkilerini belirlemek ve bu etkilerin çalışma performansı, iş-yaşam dengesi, sağlık ve çalışma ortamı gibi çeşitli faktörlere olan etkilerini analiz etmektir. Evden çalışma modelinin yaygınlaşması, iş dünyasında yapısal değişikliklere yol açmıştır. Bu araştırma, evden çalışmanın bireyler üzerindeki etkilerini detaylı bir şekilde anlamak amacıyla düzenlenmiştir. Araştırmada, iş dünyasındaki bu değişikliğin etkilerini değerlendirerek, işverenlere, çalışanlara ve politika yapıcılara evden çalışma konusunda daha iyi kararlar alabilmeleri için bilgi sağlanması amaçlanmaktadır. Bu amaçla geliştirilen anket, ev ofislerde çalışan 231 deneyimli katılımcıya uygulanmıştır. Anket sonuçlarına göre, katılımcıların %70,1'inin ev ofislerini genel çalışma ortamı olarak uygun bulduğu, %26,4'ünün çalışırken ev işleri ve diğer konsantrasyon zorluklarının olumsuz etkilediği, %22,6'sının iş arkadaşları ve yöneticilerle iletişim kurmada zorluk yaşadığı ve %24,2'sinin ise iş ile ilgili teknik konularda sorunlarla başa çıkmada zorluk yaşadığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, ev ofislerinin kullanıcı tercihleri üzerindeki etkilerinin bilinmesi, daha sonraki süreçlerde bireylerin ve ticari firmaların başarılarını artıracaktır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on understanding, measuring and evaluating the effects that have emerged with the widespread use of home offices. The focus of this study is to determine the impacts of home offices on individuals and to analyze their influence on various factors such as work performance, work-life balance, health and work environment. The widespread use of the home office model has caused a significant change in the business world. This study was designed to understand the effects of home offices on individuals in detail. The study aims to evaluate these changes in the business environment and provide insights for employers, employees and policy-makers so that they can make better decisions about home offices. The survey developed for this purpose was applied to 231 experienced participants working in home offices. According to the survey results, it was determined that 70.1% of the participants found their home offices suitable as a general working environment, 26.4% had negative effects on their work due to housework and other concentration difficulties, 22.6% had difficulty communicating with colleagues and managers, and 24.2% had difficulty coping with technical issues related to work. As a result, knowing the effects of home offices on user preferences will increase the success of individuals and commercial companies in later processes.