A-12 seviyesinde yapay zeka okuryazarlığı eğitimi: Farklı ülkelerin analizi ve Türkiye için öneriler
Artificial intelligence literacy education at the K-12 level: Policy and curriculum implications for Turkey
- Tez No: 960077
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİKA FEZA ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmanın amacı, A-12 düzeyinde yapay zekâ (YZ) okuryazarlığı eğitimine ilişkin ulusal müfredatları inceleyerek, uluslararası örnekler ve Türkiye bağlamında mevcut durumun analizini gerçekleştirmektir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi yöntemi ile içerik analizi yapılmıştır. Araştırmada ilk olarak 19 ülkenin YZ okuryazarlığına ilişkin politika belgeleri, öğretim programları ve strateji raporları incelenmiş, bu ülkelerde YZ eğitimi ile ilgili genel yaklaşımlar ortaya konulmuştur. İkinci araştırma sorusu kapsamında ise Çin, Hindistan, Avustralya ve Malta ülkelerinin K-12 düzeyinde geliştirmiş oldukları YZ müfredatları, AI4K12 girişimi tarafından önerilen 5 Büyük Fikir teması çerçevesinde analiz edilmiştir. Ülkeler arası karşılaştırmalı analiz sonucunda, Toplumsal Etki ve Öğrenme temalarının tüm ülkelerde öne çıktığı; buna karşın Doğal Etkileşim temasının daha sınırlı yer aldığı görülmüştür. Son olarak Türkiye'nin mevcut durumu değerlendirilmiştir. Türkiye müfredatında Öğrenme ve Temsil ve Akıl Yürütme temalarının öne çıktığı; ancak diğer ülkelerden farklı olarak Toplumsal Etki temasının oldukça sınırlı yer aldığı tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda, Türkiye'de YZ okuryazarlığı eğitimine ilişkin kapsamın genişletilmesi, seviyeler arası sürekliliğin sağlanması ve uluslararası iyi uygulamalar ışığında müfredat geliştirme önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the current situation in the context of international examples and Turkey by examining national curricula on artificial intelligence (AI) literacy education at K-12 level. In the study, content analysis was conducted with document analysis method, one of the qualitative research methods. Firstly, policy documents, curricula and strategy reports of 19 countries on AI literacy were examined and general approaches to AI education in these countries were revealed. Within the scope of the second research question, the AI curricula developed by China, India, Australia and Malta at the K-12 level were analyzed within the framework of the 5 Big Ideas theme proposed by the AI4K12 initiative. As a result of the comparative analysis across countries, it was observed that the themes of Social Impact and Learning were prominent in all countries, whereas the theme of Natural Interaction was more limited. Finally, the current situation in Turkey was evaluated. It was found that the themes of Learning and Representation ve Reasoning are prominent in the Turkish curriculum; however, unlike other countries, the theme of Social Impact is very limited. As a result of the study, recommendations are presented for expanding the scope of AI literacy education in Turkey, ensuring continuity between levels, and curriculum development in the light of international good practices.