Entegre dağıtılmış permütasyon akış tipi çizelgeleme ve toplu teslimat problemi için çözüm yöntemleri
Solution methods for the integrated distributed permutation flow shop scheduling and batch delivery problem
  1. Tez No: 960088
  2. Yazar: HAKAN KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE ÖZTOP, DOÇ. DR. DAMLA KIZILAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasında, dağıtılmış bir üretim sistemi ile toplu teslimat lojistik süreçleri birleştirilerek entegre bir üretim-dağıtım problemi çalışılmıştır. Bu doğrultuda, dağıtılmış permütasyon akış tipi çizelgeleme ve toplu teslimat (DPATÇP-TT) problemi ve bu problemin iki farklı versiyonu (DPATÇP-TT-F, DPATÇP-TT-V) için özgün Karma Tamsayılı Doğrusal Programlama (KTDP) ve Kısıt Programlama (KP) modelleri geliştirilmiştir. Çalışılan problemlerde toplam gecikme ve taşıma maliyetlerini içeren toplam maliyet minimizasyonu hedeflenmiştir. DPATÇP-TT-F probleminde temel DPATÇP-TT problemi kısıtlarına ek olarak fabrika yetkinlik kısıtları bulunmaktadır. DPATÇP-TT-V probleminde ise temel DPATÇP-TT problemi kısıtlarına ek olarak araç yetkinlik kısıtları düşünülmüştür. Bu problemler için önerilen modellerin performansını test etmek amacıyla üretilen veri örnekleri kullanılarak sayısal analizler yapılmıştır. Sayısal sonuçlar incelendiğinde, geliştirilen modellerin belirlenen zaman limiti altında etkin çözümler sağlayabildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses an integrated production-distribution problem by combining a distributed production system with a batch delivery logistics process. In this thesis, novel Mixed Integer Linear Programming (MILP) and Constraint Programming (CP) models have been developed for the distributed permutation flow shop scheduling and batch delivery (DPFSP-BD) problem and two different versions of this problem (DPFSP-BD-F, DPFSP-BD-V). The objective of the studied problems is to minimize the total cost, which includes total tardiness and transportation costs. In addition to the main constraints of the DPFSP-BD problem, factory eligibility constraints are included in the DPFSP-BD-F problem. In the DPFSP-BD-V problem, vehicle eligibility constraints are addressed in addition to the main constraints of the DPFSP-BD problem. Performances of the proposed mathematical models have been tested on generated problem instances by conducting numerical analyses. The numerical results indicate that the developed models are able to produce effective solutions under the specified time limit.