Erken çocukluk gelişiminde oyun grubu merkezleri: Sürdürülebilir tasarım rehberi
Playgroup centers in early childhood development: A guide to sustainable design
  1. Tez No: 960090
  2. Yazar: VASVİYE ÇAKIR GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez, erken çocukluk dönemi olarak tanımlanan 0–36 ay aralığındaki çocukların ebeveynleriyle birlikte katıldıkları oyun grubu merkezlerinde, fiziksel çevrenin çocuk gelişimi üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Türkiye'de oyun grubu merkezlerine ilişkin yasal bir tanım ve standart bir kurumsal model bulunmaması, gelişimsel riskleri beraberinde getirmektedir. Bu durumdan hareketle, çalışma sürdürülebilir, pedagojik olarak nitelikli ve gelişimsel ihtiyaçlara duyarlı bir tasarım rehberi geliştirmeyi hedeflemektedir. Araştırmanın kuramsal çerçevesi, çocuk gelişimi kuramları, oyun kavramı, fiziksel ve sosyal çevrenin etkileri ile Reggio Emilia ve Montessori pedagojik yaklaşımlarının mekânsal ilkeleri doğrultusunda yapılandırılmıştır. Ayrıca, 0–36 ay aralığında çocuğu olan ebeveyn ve bakım verenlerle çevrim içi anket uygulanmış; oyun grubu merkezlerine ilişkin deneyim, algı ve beklentileri analiz edilmiştir. Bulgular doğrultusunda geliştirilen tasarım rehberi, altı temel mekânsal alana dayalı olarak (aktif oyun, duyusal deneyim, geri çekilme ve dinlenme, ebeveyn katılımı, geçiş-bağlantı ve açık alan/doğa etkileşimi) yapılandırılmış; her alan çevresel ögeler bağlamında ele alınarak çocuğun bütünsel gelişimini destekleyecek stratejiler önerilmiştir. Bu çalışma hem akademik literatüre hem de uygulamaya veri temelli katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the impact of the physical environment on child development in playgroup centers attended by children aged 0–36 months and their parents. In Turkey, the absence of a legal definition and standardized institutional model for playgroup centers creates developmental risks. In response, this study aims to develop a sustainable, pedagogically sound, and developmentally sensitive spatial design guide. The theoretical framework is based on child development theories, the concept of play, the influence of physical and social environments, and the spatial principles of the Reggio Emilia and Montessori approaches. An online survey was conducted with parents and caregivers of children aged 0–36 months to analyze their experiences, perceptions, and expectations regarding playgroup centers. Based on the findings, a spatial design guide was developed around six key areas: active play, sensory experience, retreat and rest, parental involvement, transition and connection, and outdoor/nature interaction. Each area is structured according to environmental elements to support holistic child development. This study aims to contribute both to academic literature and to practical applications by offering data-driven recommendations.