Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde hiperbilirubinemi tanısıyla yatan yenidoğanların, annelerin ve hemşirelerin konfor düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between comfort levels of newborns diagnosed with hyperbilirubinemia, their mothers, and nurses in the neonatal intensive care unit
  1. Tez No: 960095
  2. Yazar: DURDANE İREM ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA KUĞUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Yenidoğanın gelişimsel olarak hazır olmadığı bir anda Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi (YYBÜ) gibi çevresel uyaranların yoğun olduğu bir ortama uyum sağlamaya çalışması konforlarının kaybolmasına yol açabilmektedir. Yenidoğanın YYBÜ'ye alınması, annenin ebeveynlik rollerini gerçekleştiremediği düşüncesi ile konforunu etkilerken; uzun çalışma saatleri, hasta bakımı ve iş ortamının neden olduğu stres gibi etmenler hemşirenin konforunu etkilemektedir. Bu araştırma, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde hiperbilirubinemi tanısıyla yatan yenidoğan, anneleri ve hemşirelerin konfor düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Kesitsel ve ilişki arayıcı tipteki araştırmanın evrenini, Ekim 2024 - Haziran 2025 tarihleri arasında İstanbul'daki özel bir hastaneler kompleksine bağlı YYBÜ'deki yenidoğanlar, anneleri ve hemşireler oluştururken; araştırmanın örneklemini ise, hiperbilirubinemi tanısıyla tedavi gören yenidoğanlar ile katılım için gönüllülük bildiren ve sözlü-yazılı onamları alınan anneler ve hemşireler oluşturmaktadır. Veriler; Sosyodemografik Özellikler Formları, Yenidoğan Konfor Davranış Ölçeği, Genel Konfor Ölçeği ve Hemşire Konfor Anketi kullanılarak toplanmıştır. SPSS 22.0 programı kullanılarak elde edilen veriler doğrultusunda; yenidoğan konfor düzeyi ile anne genel konforu arasında orta düzeyde, negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur (r = -0.507; p < 0.01). Hemşire konforu ile yenidoğan konforu arasında ise zayıf düzeyde, negatif yönlü anlamlı bir ilişki saptanmıştır (r = -0.251; p < 0.01). Ayrıca, anne ve hemşire konfor düzeyleri arasında düşük düzeyde, pozitif yönlü anlamlı bir ilişki gözlenmiştir (r = 0.335; p < 0.01). Bu çalışma, YYBÜ'de hiperbilirubinemi tanılı yenidoğanların, annelerin ve hemşirelerin konfor düzeylerinin anlamlı ilişkisini göstermiştir. Sonuç olarak, yenidoğan, anne ve hemşire konforlarının çok boyutlu ve karşılıklı etkileşimli bir bütün olduğu ve bu durumun bakım kalitesinin artırılmasında önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
A newborn's attempt to adapt to an environment with intense environmental stimuli such as the Neonatal Intensive Care Unit (NICU) at a time when he/she is not developmentally ready may lead to a loss of comfort. While the admission of a newborn to the NICU affects the mother's comfort because she thinks that she is unable to fulfill her parenting roles, factors such as long working hours, patient care, and stress caused by the work environment affect the nurse's comfort. This research aims to evaluate the relationship between the comfort levels of newborns hospitalized with a diagnosis of hyperbilirubinemia in the neonatal intensive care unit, their mothers, and nurses. The universe of this cross-sectional and relationship seeker study consisted of newborns, their mothers, and nurses in the NICU affiliated to a private hospital complex in Istanbul between October 2024 and June 2025; the sample of the study consisted of newborns receiving treatment with the diagnosis of hyperbilirubinemia and mothers and nurses who declared their willingness to participate and gave verbal and written consent. The data; Sociodemographic Characteristics Forms were collected using the Newborn Comfort Behavior Scale, General Comfort Scale and Nurse Comfort Scale. According to the data obtained using the SPSS 22.0 program; a moderate, negative and significant relationship was found between newborn comfort level and maternal general comfort (r = -0.507; p < 0.01). A weak, negative and significant relationship was found between nurse comfort and newborn comfort (r = -0.251; p < 0.01). In addition, a low level, positive and significant relationship was observed between mother and nurse comfort levels (r = 0.335; p < 0.01). This study showed a significant relationship between the comfort levels of newborns diagnosed with hyperbilirubinemia, mothers and nurses in the NICU. As a result, it is thought that newborn, mother and nurse comfort is a multidimensional and interactive whole and that this situation is important in increasing the quality of care.