Meme kanserinde netrin-4 ve reseptörlerinin serum düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum levels of netrin-4 and its receptors in breast cancer
- Tez No: 960100
- Danışmanlar: PROF. DR. AYMELEK GÖNENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Ecz) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türü olup kansere bağlı ölüm nedenlerinin %31'ini oluşturmaktadır. Netrin-4'ün akson yönlendirmesinde, anjiyojenezi uyarmada, inhibe etmede ve meme kanseri gibi çeşitli kanserlerin gelişiminde rol aldığı yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Netrin-4'ün artan ekspresyonunun hücre içi sinyal bileşenleri olan AKT ve ERK'nin fosforilasyonunu artırdığı ve meme karsinomu hücrelerinde metastazın artmasına yol açtığı gösterilirken, aşırı ekspresyonun meme kanseri hücrelerinde proliferasyonu ve invazyonu engellediği, meme kanseri dokularında Netrin-4'ün mRNA ve protein seviyelerinin sağlıklı dokulara göre azaldığı ortaya konmuştur. Literatürde meme kanserinde Netrin-4 ile reseptörleri olan neogenin, UNC5B ve integrin beta-6'nın değişen düzeyleri bildirilmektedir. Bu tez kapsamında meme kanseri hastalarında ilk kez serumda netrin-4, neogenin, UNC5B ve integrin beta-6 düzeyleri birlikte ölçülmüştür. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi polikliniğine başvuran yeni tanı almış ve herhangi bir tedavi başlanmamış 50 meme kanseri hastası ve 50 sağlıklı birey çalışma grubunu oluşturmuştur. Netrin-4 ve reseptörleri ELISA kitleri ile, TAK kolorimetrik kit kullanılarak analiz edilmiştir. Meme kanseri hastalarında netrin-4, neogenin ve integrin beta-6 düzeyleri hasta grubunda sağlıklı kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük bulunurken; UNC5B düzeyi anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. (sırasıyla p0,05).
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common type of cancer in women and accounts for 31% of cancer-related deaths. Studies have shown that Netrin-4 plays a role in axon guidance, stimulation and inhibition of angiogenesis, and the development of various cancers, including breast cancer. While increased expression of Netrin-4 has been shown to enhance the phosphorylation of intracellular signaling components AKT and ERK, leading to increased metastasis in breast carcinoma cells, overexpression has also been reported to inhibit proliferation and invasion of breast cancer cells, with Netrin-4 mRNA and protein levels found to be reduced in breast cancer tissues compared to healthy tissues. Altered levels of Netrin-4 and its receptors—neogenin, UNC5B, and integrin beta-6—have been reported in the literature in breast cancer. In this thesis, for the first time, serum levels of Netrin-4, neogenin, UNC5B, and integrin beta-6 were simultaneously measured in breast cancer patients. The study group consisted of 50 newly diagnosed breast cancer patients who had not yet received any treatment and 50 healthy individuals, all of whom presented to the General Surgery outpatient clinic at Gazi University Faculty of Medicine Hospital. Netrin-4 and its receptors were analyzed using ELISA kits, while total antioxidant capacity (TAC) was analyzed using a colorimetric kit. Levels of Netrin-4, neogenin, and integrin beta-6 were found to be significantly lower in breast cancer patients compared to the healthy control group, whereas UNC5B levels were significantly higher (p0.05).