İlkokul öğrencilerinde matrik egzersizinin beynin dinamiklerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of matric exercise on brain dynamics in primary school students
  1. Tez No: 960101
  2. Yazar: MUHAMMET KÜÇÜKKORAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı: İlkokul Öğrencilerinde Matrik Egzersizinin Beynin Dinamiklerine etkisini incelemektir. Araştırmanın deney ve kontrol grupları: gönüllülük esasına göre seçilen İlkokul da öğrenim gören deney grubu 8 erkek, 8 kız öğrenciden, kontrol grubu ise 14 erkek, 8 kız öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmanın amacına ulaşmak için: Krabuanrat (2009) tarafından geliştirilen Matrik Egzersizi [Nine Matrik Exercise programı (NME)] kullanılmıştır. Tam deneysel desenle yürütülen çalışmada; ön test, izleme testi ve son test uygulanmıştır. Verilerin çözüm ve yorumlanmasında önce araştırma bulgularına göre Deney grubuna göre Skewness (çarpıklık) ve Kurtosis (Basıklık) normallik test sonuçlarına toplam ve alt boyutlarda çıkan aralığı -/+ 1,5 aralığında olmadığı için normal dağılıma uygun olmadığı anlaşılmaktadır. Kontrol grubuna göre Skewness (çarpıklık) ve Kurtosis (Basıklık) normallik test sonuçlarına toplam ve alt boyutlarda çıkan aralığı -/+ 1,5 aralığında olduğu için normal dağılıma uygun olduğu anlaşılmaktadır. (Tabachnick ve Fidell, 2013). Kurtosis (basıklık) değerleri pozitif olmakla birlikte +/- 1,5 aralığında yer aldığından, dağılımların aşırı sivri veya basık olmadığı, normal dağılıma uygun özelliklerdedir (George ve Mallery, 2010). Bu açıklamalara göre; Deney grubuna göre Wilcoxsin İşaretli sıralar testi kullanılmış olup kontrol grubunda ise Paried Sample T Testi kullanılmıştır ayrıca; frekans analizi ve tanımlayıcı istatistik kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ve hesaplanmış değerlerin bulunmasında SPPS pro 64 programı kullanılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda, matrik egzersizi uygulanan deney grubundaki öğrencilerin ön test-izleme testi, ön test-son test ve izleme testi-son test sonuçları arasında anlamlı gelişmeler gözlemlenmiştir. Matrik egzersizinin; dikkat bilişsel esneklik ve problem çözme becerileri gibi yürütücü işlevlerini geliştirmede etkili olduğu düşünülmektedir. Ayrıca egzersiz uygulanan öğrencilerin beyin dalgalarında anlamlı değişiklikler tespit edilmiştir. Kontrol grubundaki öğrencilerde ise yaşları itibarıyla bilişsel gelişime açık olmaları nedeniyle belirli düzeyde gelişim gözlemlenmiştir; ancak bu gelişim, deney grubundaki kadar belirgin olmamıştır. Kontrol grubundaki bu gelişim, öğrencilerin bilişsel gelişim dönemleri ile ilişkilendirilmektedir. Sonuç olarak, matrik egzersizi, ilkokul öğrencilerinin yürütücü işlevlerini geliştirmede potansiyel bir araç olarak değerlendirilmektedir. Bu bulgular, matrik egzersizinin eğitim programlarına entegrasyonunun bilişsel gelişimi destekleme potansiyelini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study: To examine the effect of Matric Exercise on Brain Dynamics in Primary School Students. Experimental and control groups of the research: The experimental group consists of 8 male and 8 female students and the control group consists of 14 male and 8 female students. In order to achieve the aim of the research: The Matric Exercise [Nine Matric Exercise programme (NME)] developed by Krabuanrat (2009) was used. In the study conducted with full experimental design; pre-test, follow-up test and post-test were applied. Before the analysis and interpretation of the data, according to the research findings, it is understood that the Skewness and Kurtosis normality test results for the experimental group are not in the range of -/+ 1,5 in the total and sub-dimensions, so they are not suitable for normal distribution. According to the control group, Skewness and Kurtosis normality test results in total and sub-dimensions are in the range of -/+ 1,5, so it is understood that it is suitable for normal distribution (Tabachnick and Fidell, 2013). Since kurtosis values are positive and in the range of +/- 1,5, it is understood that the distributions are not excessively pointed or flattened and are suitable for normal distribution (Georg and Mallery, 2010). According to these explanations; Wilcoxsin Signed Ranks Test was used in the experimental group and Paried Sample T Test was used in the control group; frequency analysis and descriptive statistics were used. SPPS pro 64 programme was used to evaluate the data and to find calculated values. As a result of this study, significant improvements were observed between the pre-test-follow-up test, pre-test-post-test and follow-up test-post-test results of the students in the experimental group to whom matric exercise was applied. Matric exercise is thought to be effective in improving executive functions such as attention, cognitive flexibility and problem solving skills. In addition, significant changes were detected in the brain waves of the exercised students. A certain level of development was observed in the students in the control group because they were open to cognitive development due to their age; however, this development was not as significant as in the experimental group. This development in the control group is associated with the cognitive developmental stages of the students. In conclusion, matric exercise is considered as a potential tool for improving the executive functions of primary school students. These findings reveal the potential of integrating matric exercise into educational programmes to support cognitive development.