Hadis tarihindeki konumları açısından EZD kabilesine mensup muhaddisler
The muhaddiths of the AZD tribe in terms of their place in the hadith history
- Tez No: 960109
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR EVGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Arabistan'ın Güney'inde yer alan Yemen coğrafyası İslâmiyet sonrası henüz erken dönemde ilim merkezi haline gelmiştir. Bölgede yaşayan kabileler yaşanan ilmi ve kültürel faaliyetlerden etkilenmiştir. Özellikle Yemen'in en nüfuzlu kabilelerinden biri kabul edilen Ezd tarım, ticaret ve siyaset dışında Hadis, Fıkıf, Tefsir ve birçok alanda da etkili olmuştur. İslâmiyet'in yayılmasıyla birlikte kurulan Basra, Kûfe, Kayrevan ve Bağdat gibi şehirlere iskân ettirilen Ezdlilerin yine bu şehirlerin gelişiminde rol oynadıkları belirtilmiştir. Tezimizde öncelikle Ezd kabilesinin kökeni ve tarihsel süreci daha sonra kabileye mensup yüzlerce alim arasından tespit edilen yirmi beş müellif/musannif alimin kısaca biyografileri, ilmi kişilikleri, hocaları, talebeleri, haklarındaki cerh-ta'dil ifadeleri ve eserleri ele alınmıştır. Nihayetinde ise kabileyi ismen zikreden veya ima eden hadislere örnek sadedinde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The geography of Yemen, located in the South of Arabia, has become a center of knowledge in the early post-Islamic period. The tribes living in the region have been influenced by the scientific and cultural activities experienced. In particular, the Ezd, which is considered one of the most influential tribes of Yemen, has been influential in Hadith, Fiqh, Tafsir and many other fields besides agriculture, trade and politics. It has been stated that the Ezds who were settled in cities such as Basra, Kufa, Qayrevan and Baghdad, which were founded with the spread of Islam, again played a role in the development of these cities. First of all, the origin and historical process of the Ezd tribe and then the biographies, scientific personalities, teachers, students, statements of the Decrees about them and works of twenty-five authors / Muslim scholars identified among hundreds of scholars belonging to the tribe are briefly discussed in our thesis. After all, the hadiths that mention or allude to the tribe by name are given as examples.