Gereksinim nedeniyle tahliye davaları ve icrası ile mültecilere dair genel bir değerlendirme
A general assessment of refugees with evacuation cases and execution due to necessity
- Tez No: 960110
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAADET ULAŞOĞLU İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma kiracı ve kiraya veren arasındaki kira ilişkilerini incelemektedir. 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'na göre bu ilişki çift taraflı sorumluluk ve yükümlülük doğurmaktadır. Kiracının ödeme ve özenle kullanma yükümlülükleri ile birlikte kiralananda olumsuz bir durum olduğunda kiraya verene haber verme sorumluluğu bulunmaktadır. Kiraya verenin ise kiralananı tam ve zamanında teslim etme yükümlülüğü ile birlikte kira kullanımı süresince kiralananı kullanıma uygun tutma sorumluluğu vardır. Çalışmada ayrıca kira ilişkileri neticesinde kiracının ve kiraya verenin kiralananı tahliye sebepleri ayrı ayrı ele alınmıştır. Kiraya veren, gereksinim sebebiyle konut ve çatılı iş yeri kira sözleşmelerinin sona ermesi, yeniden inşa ve imar sebebiyle konut ve çatılı iş yeri kira sözleşmelerinin sona ermesi ve yeni malik gereksinimi sebebiyle tahliye talebinde bulunabilir. Kira bedelinin ödenmemesi üzerine iki haklı ihtar çekerek kiracının kiralananı tahliye etmesi istenebileceği gibi, kiracı da tahliye taahhüdü imzalayarak taşınmazı tahliye etmek isteyebilir. Çalışmada ele alınan bir başka husus, İcra ve İflas Kanunu çerçevesinde, kiralananın ilamlı ve ilamsız icra yoluyla hangi hallerde ve ne şekilde tahliye edilebileceğidir. Bu açıklamalarla birlikte, yasal mülteci tanımı, mültecilerin hakları ve mültecilere ait tahliye davaları ile icrası incelenerek mültecilerin durumlarına dair genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the rental agreements between the tenant and the landlord. According to the Turkish Code of Obligations No. 6098, rental agreements creates mutual responsibilities and obligations. The tenant is required to pay rent and take proper care of the property, and the responsibility to notify the landlord if there is any adverse condition in the leased property. The landlord is obligated to deliver the leased property in full and on time, and is also responsible for maintaining that the property is ready for the tenant's use throughout the rental period. The study separately addresses the reasons for the landlord and the tenant to terminate the rental agreement. The landlord may request the eviction of residential and roofed workplace due to necessity, the termination of residential and roofed workplace rental agreements due to reconstruction or zoning, or in case of a being a new owner. The tenant may be requested to evict after being served two justified warnings over non-payment of rent or they may choose to vacate the property by signing a declaration of eviction. Another issue addressed in the study is under the Enforcement and Bankruptcy Law, the conditions and procedures under which the leased property can be vacated through enforcement with or without a court judgment. Besides, this study provides a conprehesive review on refugees, exploring their legal definition and rights, and eviction cases and enforcement procedures involving them.