Meslek lisesi öğrencilerinin nesne tabanlı programlama dersi proje geliştirme aşamalarında tasarım-odaklı düşünme süreçlerinin keşfedilmesi
Exploring vocational high school students' design-thinking processes during project development phases in object-oriented programming course
- Tez No: 960117
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE SANCAR TOKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 10. Sınıf öğrencilerinin nesne tabanlı programlama (NTP) dersinde projeler geliştirirken tasarım-odaklı düşünme (TOD) süreçlerini nasıl uyguladıkları (yansıttıkları), karşılaştıkları zorluklar ve bunların programlama öğrenmelerini nasıl etkilediğini keşfetmektir. Nitel tekli durum olarak desenlenen çalışmaya, Bilişim Teknolojileri Alanı Yazılım Geliştirme dalında öğrenim gören ve NTP dersini alan 10. sınıf 16 meslek lisesi öğrencisi katılmıştır. Çalışma kapsamında, öğrencilere NTP dersinde dönem projesi hazırlama görevi verilmiş ve C Sharp programlama yoluyla projelerini gerçekleştirmeleri istenmiştir. Çalışmanın verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen ve uzman görüşleri alınarak son şekli verilen, yarı yapılandırılmış görüşme formu, öğrenci günlükleri ve öğretmen günlükleri yoluyla toplanmıştır. Veriler, açık kodlama yöntemiyle araştırma sorularına uygun olarak tümdengelimsel ve tümevarımsal olarak tematik kodlama yoluyla analiz edilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre katılımcılar, projelerini geliştirirken TOD'un empati kurma, problemi tanımlama, fikir üretme, prototip oluşturma ve test etme bileşenlerini etkileşimli ve döngüsel bir şekilde kullanmışlardır. Süreçte katılımcılar, gerçek yaşam problemlerini kullanıcı odaklı yaklaşımlarla ele almış, çözüm üretirken özgünlük, yapılabilirlik, teknik yeterlik ve kullanılabilirlik gibi kriterleri dikkate almışlardır. Ayrıca, empati kurma (kullanıcı-odaklı düşünme) bileşeni katılımcılar tarafından diğer tüm bileşenlerde göz önüne alınmıştır. Çalışmanın sonuçları, katılımcıların NTP yoluyla projeler geliştirme süreçlerinde her bir TOD basamağı ile ilgili zorluklar yaşadıklarını ortaya çıkarmıştır. Bu zorluklardan en dikkat çekeni Prototip geliştirme aşamasında NTP bilgilerini kullanma ile ilgili yaşadıkları zorluklardır. Öğrenciler bu zorlukları, yapay zeka araçlarından destek alarak çözmeye çalışmış ancak istem yazma konusundaki eksiklikleri nedeniyle sorunları internet, kaynak kitap ve deneyerek çözdüklerini ifade etmişlerdir. Çalışmanın sonuçlarına göre, öğrenciler NTP programlama becerilerinin yanı sıra prototip geliştirme, işbirliği içinde çalışma, hata ayıklama süreçlerini de öğrenmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to explore how 10th-grade students at a Vocational and Technical Anatolian High School apply (reflect) design thinking (DT) processes while developing projects in the Object-Oriented Programming (OOP) course, the challenges they encounter, and how these affect their programming learning. This qualitative study was designed as a single case study and included 16 10th-grade students enrolled in the Software Development branch of the Information Technologies field who were taking the OOP course. Within the scope of the study, students were assigned a term project in the OOP course and asked to implement it using the C# programming language. Data were collected through a semi-structured interview form developed by the researcher and finalized with expert feedback, along with student diaries and teacher logs. The data were analyzed using both deductive and inductive thematic coding through open coding in alignment with the research questions. According to the results, participants used the components of DT—empathizing, defining the problem, ideating, prototyping, and testing—in an interactive and cyclical manner while developing their projects. During the process, they addressed real-life problems using user-centered approaches and considered criteria such as originality, feasibility, technical competence, and usability when producing solutions. Furthermore, the empathy (user-centered thinking) component was considered by participants throughout all other stages. The study revealed that participants experienced challenges related to each DT stage during their project development process in the OOP course. The most striking difficulty was related to the use of OOP knowledge during the prototyping stage. Although students tried to overcome these difficulties with the help of AI tools, due to their lack of experience in prompt writing, they stated that they solved problems by using the internet, reference books, and trial and error. According to the results, in addition to programming skills through OOP, students also learned how to prototype, collaborate, and debug.