Would you kindly present the game? Analyzing narrators and monstrators in video games
Bana oyunu sunar mısın? Video oyunlarında anlatıcıların ve monstratorların analizi
- Tez No: 960140
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL SÜNGÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez, video oyunlarında anlatıcı ve monstratorlerin kullanımını ve bu unsurların sınıflandırılmasını incelemektedir. Bu tezde anlatıcı ve monstratorlerden nasıl yararlanıldığı, bu unsurların özellikleri ve sınıflandırılması ve bu unsurların video oyunlarında nasıl kullanıldığı ele alınmaktadır. Araştırma kapsamında öncelikle anlatıbilim ve sinema çalışmaları temel alınarak bir çerçeve oluşturulmuştur. Çerçeve oluşturulduktan sonra Baldur's Gate 3, Slay the Princess ve The Bard's Tale oyunları oynanarak veya oynanış videoları izlenerek yakın okuma tekniğiyle incelenmiş ve analiz edilmiştir. Bu araştırmayla, video oyunlarındaki anlatıcı ve monstratorler sınıflandırılmış ve bu unsurların video oyunlarındaki kullanımları incelenmiştir. Tez, oyun çalışmalarında anlatıcılar ve monstratorler hakkında yeni bir bakış açısı sunmakla kalmayıp aynı zamanda bu unsurların sınıflandırılmasında kullanılacak bir çerçeve de sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the use and classification of narrators and monstrators in video games. It explores the utilization of narrators and monstrators, their characteristics and classification, and their application in video games. The research framework, which draws upon narratology and cinema studies, served as a foundation for the subsequent analysis of Baldur's Gate 3, Slay the Princess, and The Bard's Tale games. This analysis employed a close reading technique, which entailed playing or watching gameplay videos. The study resulted in the categorization of narrators and monstrators in video games and an in-depth examination of their use in video games. The thesis proffers a novel perspective on narrators and monstrators in game studies, while concurrently furnishing a framework for the classification of these elements.