An alternative path for professional development: Exploring the effects of etwinning projects on teachers' professional growth
Profesyonel gelişim için alternatif bir yol: Etwinning projelerinin öğretmenlerin profesyonel gelişimine olan etkileri
  1. Tez No: 960155
  2. Yazar: MERVE KASNAK HANCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Öğretmen mesleki gelişimi, öğretim kalitesi ve öğrenme çıktılarına olan doğrudan etkisi dolayısıyla eğitim sisteminin odak noktasıdır. Son yıllarda, öğretmen mesleki gelişimi geleneksel tepeden inme metotlardan; dinamik, özerk ve teknoloji destekli süreçlere doğru evirilmiştir. Bu değişim ile gelen eğitim alanındaki büyük yeniliklerden biri de çevrimiçi öğrenme topluluklarının profesyonel gelişimi destekleyen etkili yöntemler olarak fark edilmesidir. Bu çalışma, eTwinning projelerine katılmanın İngilizce öğretmenlerinin mesleki gelişimine olan katkılarını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, öğretmenlerin eTwinning'e katılımının bilişsel, duyusal, sosyal ve eyleme dönük boyutlardaki etkilerini değerlendirmekte; ayrıca öğretmenlerin platformu nasıl kullandıklarını ve proje yönetimi sürecinde karşılaştıkları zorlukları ortaya koymaktadır. Açımlayıcı sıralı desen karma yöntem araştırma metodunun kullanıldığı bu çalışmada, nicel veriler çevrim içi anket yoluyla, nitel veriler ise ankete eklenen açık uçlu soru ve odak grup görüşmeleri aracılığıyla toplanmıştır. Katılımcılar, İtalya, İspanya, Hırvatistan, Polonya gibi Avrupa ülkeleri ve Türkiye'den gönüllü öğretmenlerdir. Araştırma bulguları, eTwinning Platformunun iş birliği, yenilikçilik ve eğitimciler arasında bir topluluk bilinci oluşturması noktasındaki potansiyelini öne çıkarmıştır. Bu bağlamda, araştırma göstermiştir ki tespit edilen engeller ile baş edildiği takdirde platform öğretmenlerin sürekli mesleki gelişimi için potansiyel bir araç olarak değerlendirilebilir. Bu çalışma, çevrim içi öğrenme topluluklarının öğretmenlerin mesleki gelişimi üzerindeki etkilerine ilişkin literatüre katkı sağlamakta ve çevrimiçi öğrenme topluluklarının mesleki gelişim amaçlı kullanımı konusunda öğretmenler, politika yapıcılar ve eğitim kurumları için değerli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Professional teacher development has been widely investigated in educational settings as it ultimately affects the student achievement. In recent decades, the nature of teacher professional development has evolved into a more dynamic and self-regulated process, largely due to the technological advances. This shift leads to the recognition of online learning communities as effective tools for enhancing professional knowledge. The eTwinning platform, funded by the European Commission, encourages teachers to engage in collaborative European projects and online communities for professional growth. These projects provide teachers with opportunities for peer learning, exchanging practices, and building networks within a safe digital environment. Employing an explanatory sequential mixed-methods approach, this study investigates how participation in eTwinning projects contributes to teacher professional development. An online questionnaire was utilized to gather a broad overview of teachers' perspectives, which was supported by focus group interviews to gain a detailed understanding of individual experiences and insights. The participants of the study were volunteer teachers from various European countries, including Italy, Spain, Croatia, Poland, and Türkiye, all of whom had participated in at least one eTwinning project. The findings highlight the value of eTwinning as a tool for continuous professional development, underscoring its potential to foster collaboration, innovation, and create a sense of community among educators. The identified challenges were also presented to provide a comprehensive understanding of the subject matter. The study contributes to the growing body of literature on the effects of eTwinning, an online learning community, on teacher development, offering insights for educators, policymakers, and educational institutions aiming to utilize technology for professional growth.