İki savaş arası dönemde silahsızlanma çabalarına bir örnek: Briand-Kellogg paktı
An example of disarmament efforts in the interwar period: The Briand-Kellogg pact
- Tez No: 960164
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Silahsızlanma, devletlerin askeri kapasitelerini sınırlandırarak uluslararası güvenliği sağlamaya yönelik girişimlerin temelini oluşturmaktadır. Bu bağlamda Briand-Kellogg Paktı, savaşın bir uluslararası politika aracı olarak yasaklanmasını hedefleyen ilk uluslararası hukuk metinlerinden biridir. 1928 yılında imzalanan bu antlaşma, savaşın meşruiyetini ortadan kaldırmayı ve devletleri barışçıl yollarla çözüm aramaya yönlendirmeyi amaçlamıştır. Söz konusu pakt, savaşın hukuken dışlanması ve devletlerin silahsızlanması sürecinde bir dönüm noktasıdır. Bu tez, Briand-Kellogg Paktı'nı iki savaş arası dönemin silahsızlanma çabaları bağlamında tarihsel analiz yöntemi ile incelemeyi amaçlamaktadır. Tez; Lahey Konferansları, Milletler Cemiyeti, Washington Konferansı ve Locarno Antlaşmaları gibi öncül süreçlerden başlayarak paktın oluşum süreci, maddeleri, hedefleri, genişlemesi, imzacı devletlerin pozisyonları, silahsızlanma üzerindeki etkileri ve başarısızlık nedenlerinin incelenmesini kapsamaktadır. Paktın başarısızlığının ana nedeni olarak 1929 Ekonomik Buhranı ve bu süreçte dünyada yükselişe geçen faşist ideoloji ve militarist düşüncelerin sonucu olduğu düşünülmektedir. Devamında yaşanacak olan İkinci Dünya Savaşı'nın başlaması, paktın barışı sağlama konusunda başarılı olamadığını ortaya koymaktadır. Bağlayıcı yaptırımların yokluğunun, paktın uygulama düzeyinde yetersiz kaldığını göstermektedir. Bunun yanı sıra paktın maddelerindeki tanımsal eksikliklerin, devletlerin silahlanma faaliyetlerine devam etmesi ve savaşa başvurması noktasında istisnai durumları doğurması da tartışılmıştır. Günümüzde devam eden küresel çatışmalar ve silahsızlanma sorunları karşısında paktın etkisinin yitirildiğini görülmektedir. Bu noktada silahsızlanmaya ve barış merkezli uluslararası düzen arayışına pakt bağlamında eleştirel bir bakış getirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Disarmament forms a fundamental component of efforts to ensure international security by limiting the military capacities of states. In this regard, the Briand-Kellogg Pact stands out as one of the first international legal instruments aiming to prohibit war as a tool of international policy. Signed in 1928, the pact sought to delegitimize the use of war and encourage states to resolve disputes exclusively through peaceful means. It marked a significant turning point in the juridical exclusion of war and the broader process of state disarmament. This thesis analyzes the Briand-Kellogg Pact within the context of interwar disarmament efforts, using historical analysis as its methodological framework. It traces the evolution from precursor developments such as the Hague Conferences, the League of Nations, the Washington Naval Conference, and the Locarno Treaties. The study further examines the pact's formation, content, objectives, expansion, the diplomatic positions of signatory states, its impact on disarmament, and the reasons behind its eventual failure. The primary cause of the pact's ineffectiveness is attributed to the 1929 Great Depression and the concurrent rise of fascist and militarist ideologies. The outbreak of the Second World War illustrates the pact's inability to preserve peace. Its lack of binding enforcement mechanisms significantly limited its practical application. Additionally, definitional ambiguities within the pact allowed states to justify rearmament and military actions under exceptional circumstances. In the face of ongoing global conflicts and disarmament challenges, the influence of the pact appears to have diminished. This thesis offers a critical reflection on contemporary peace-oriented international order through the legacy of the pact.