Kauçuk incirinin (ficus elastica) in vitro çoğaltılması: popüler iç mekan odunsu bir bitkide büyüme ve gelişim parametrelerinin in vitro koşullarda incelenmesi
In vi̇tro propagation of rubber fig (ficus elastica): investigating growth and development parameters of a popular indoor woody plant under in vitro conditions
  1. Tez No: 960204
  2. Yazar: ZEYNEL ABİDİN KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR BUHARA YÜCESAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tohum Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışma, iç mekân süs bitkisi olarak ticari öneme sahip Ficus elastica var. Tineke çeşidinin in vitro çoğaltımını optimize etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, farklı konsantrasyonlardaki BAP (0,5; 1,0; 2,0 mg/L) ve bakır sülfat (17, 35, 70 mg/L) uygulamalarının kallus oluşumu, sürgün rejenerasyonu, köklenme ve iklimlendirme üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. En yüksek kallus çapı (12,53 mm) ve sürgün sayısı (4,33 sürgün/eksplant), 2,0 mg/L BAP içeren ortamda elde edilmiştir. Bununla birlikte, yüksek dozda CuSO₄ (70 mg/L) morfogenezi baskılamış ve kök oluşumunu durdurmuştur. Köklenme aşamasında, hormon katkısı olmaksızın MS ortamında 3,40 kök/klon ile en yüksek değer elde edilmiş; ancak 1,0 mg/L IBA uygulaması, kök sayısını artırmada etkili bulunmuştur. İklimlendirme sürecinde, antifungal uygulamalar sonrası %70'e ulaşan adaptasyon başarısı gözlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, bu türün doku kültürü yoluyla çoğaltımında hormon dozlarının ve bakır sülfat seviyelerinin morfogenez ve adaptasyon üzerinde kritik etkilere sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to optimize the in vitro propagation of Ficus elastica var. Tineke, a commercially important indoor ornamental plant. The effects of various concentrations of BAP (0,5, 1,0, and 2,0 mg/L) and copper sulfate (17, 35, 70 mg/L) on callus formation, shoot regeneration, rooting, and acclimatization were evaluated. The highest callus diameter (12,53 mm) and shoot number (4,33 shoots/explant) were obtained in the medium containing 2,0 mg/L BAP. However, a high concentration of CuSO₄ (70 mg/L) inhibited morphogenesis and completely suppressed rooting. In the rooting phase, the MS medium without hormones yielded the highest root number (3,40 roots/clone), whereas 1,0 mg/L IBA enhanced rooting further. During acclimatization, adaptation success increased to 70% following antifungal application. The findings highlight that the concentrations of plant growth regulators and copper sulfate are critical factors influencing morphogenesis and acclimatization success in Ficus elastica propagation through tissue culture.