Turizm destinasyonlarının tanıtımında rekreasyon faaliyeti olarak halk oyunlarının yeri: Çanakkale örneği
The place of folk dances as recreation activities in the promotion of tourism destinations: Çanakkale example
- Tez No: 960203
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ÖZLEM KORKUTATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Turizm, Folklore, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Turizm ve seyahat endüstrisinde destinasyon, insanların ziyaret etmek veya konaklamak için seçtikleri belirli bir yer veya bölgeyi ifade eden bir kavram olup, bir destinasyon genellikle tatil, gezi, iş seyahati ve farklı diğer amaçlarla ziyaret edilen bir yer olabildiği gibi ayrıca turistlerin çekici bulduğu özellikler, aktiviteler, doğal güzellikler, tarihi ve kültürel miras gibi çeşitli unsurlar nedeniyle seyahat etmeyi arzu ettikleri bölgeleri ifade eder. Elbette bu destinasyonların tanıtılması bir diğer deyişle pazarlanması, potansiyel turistlerin talep oluşturarak bölgeye ve bölgenin işletmelerine kazanç sağlaması ve beraberinde bölge imajı için önem arz etmektedir. Bu bağlamda Rekreasyon aktiviteleri bir destinasyonun tanıtımında söz konusu bölgeye turist çekebilmek amacıyla düzenlenen eğlence ve dinlence faaliyetlerini kapsamakta olup, turist talebi yaratmaya yönelik gayret gösteren destinasyonlar için önemli bir çekicilik unsuru olarak görülmektedir. Özellikle rekreatif bir faaliyet bağlamında kültürel etkinlikler ve festivaller, bireylerin boş zamanlarını değerlendirmesinde en işlevsel tanıtım faaliyetlerinden birisi olarak kabul edilmekte olup, Halk Oyunları ve bunların sergilendiği Ulusal ve Uluslararası etkinlikler ve festivaller de hatırı sayılır çoğunlukta organize edilmektedir. Bu çalışmanın amacı, turizm destinasyonlarının tanıtımında rekreasyon faaliyetlerinin yeri ve öneminin açıklanarak, bir rekreasyon etkinliği olarak halk oyunları etkinliklerinin festival organizasyonu kapsamında Çanakkale ilindeki uygulamalarına yönelik bir durum analizi yapmaktır. Çalışma kapsamında, rekreasyon etkinliği olarak halk oyunlarının Çanakkale destinasyonunun tanıtımında ne derece önem arz ettiğinin, bu etkinliklere olan ilginin, organizasyon içeriklerinin neler olduğunun tespit edilmesi mümkün olabilecektir. Bu çalışmada öncelikle alanyazın taraması yapılmış ve konuyla ilgili bilimsel çalışmalar incelenmiştir. Yapılan alanyazın taramasına dayanılarak çalışma konusuyla ilgili 5 adet yarı yapılandırılmış açık uçlu görüşme sorusu hazırlanmış ve bu sorular Çanakkale'de yer alan turizm ve halk oyunları paydaşlarını temsil eden 10 katılımcıya yüz yüze, telefon ve mail yoluyla yöneltilmiştir. Katılımcıların cevapları ses kaydı ve not alma yöntemiyle kayıt altına alınarak daha sonrasında yazıya dökülmüştür. Elde edilen cevaplar nitel analiz yöntemlerinden içerik analizine tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the tourism and travel industry, the term destination refers to a specific place or region that people choose to visit or stay in. A destination can be visited for various purposes such as vacation, sightseeing, business travel, or other reasons, and it often attracts tourists due to its appealing features, activities, natural beauty, historical and cultural heritage. The promotion—or in other words, the marketing—of such destinations is of significant importance, as it fosters tourist demand, generates economic benefit for local businesses, and contributes to the formation of a positive regional image. Within this context, recreational activities encompass entertainment and leisure events organized to attract tourists to a given destination and are considered a key element in generating tourism demand. Especially as a form of recreational activity, cultural events and festivals are recognized as highly effective promotional tools in the utilization of individuals' leisure time. Among these, folk dances, performed in national and international festivals and events, constitute a noteworthy portion of such activities. The aim of this study is to explain the role and importance of recreational activities in the promotion of tourism destinations and to conduct a case analysis of folk dance events—considered as recreational activities—within the scope of festival organizations in the province of Çanakkale, Turkey. The study seeks to determine the perceived significance of folk dances in promoting Çanakkale as a destination, the level of interest in such events, and the nature of the activities involved. The research is based on a literature review and an examination of previous scientific studies on the subject. Based on this framework, five semi-structured, open-ended interview questions were developed and directed to 10 participants representing tourism and folk dance stakeholders in Çanakkale through face-to-face interviews, phone calls, and emails. The responses were recorded through audio and note-taking, transcribed, and then analyzed using the content analysis technique, one of the qualitative research methods.