Sınai işletmelerde stratejik plan ve bütçelemenin önemi: Karaman ilinde bir uygulama örneği
The importance of strategic plannig of budgeting in industrial business: An application in Karaman
- Tez No: 960208
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAMIK KEMAL ERDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Ülkelerin ekonomik yapıları, faaliyet gösteren işletmeler üzerinde belirleyici bir etkiye sahiptir. Tersine, geniş ticari faaliyetlerde bulunan işletmeler, ülke ekonomisini geliştirerek ve uluslararası tanınırlığını artırarak olumlu katkılar sağlamaktadır. Türkiye'de Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren fabrikalaşma politikası benimsenmiş, çeşitli sektörlerde yeni fabrikaların kurulması teşvik edilmiştir. Bu çalışma, bilgi ve teknoloji çağında sanayi işletmelerinin vizyonları doğrultusunda benimsedikleri bütçe yapılarını incelemektedir. Literatür taramasıyla işletmelerin tarihçesi, yapıları ve bütçeleme süreçleri ele alınmış; stratejik planlama ile bütçelemenin yönetsel etkinlik ve karar alma mekanizmalarına etkileri analiz edilmiştir. Karaman ilinde faaliyet gösteren bir sanayi işletmesi örneği üzerinden yürütülen uygulamada, bütçe sistemlerinin kurumsallaşmasının performans üzerindeki yansımaları incelenmiştir. Araştırma, Türkiye'deki sanayi işletmelerinin tarihsel gelişimiyle başlamış; işletme fonksiyonları, yönetim kuramları ve bütçeleme kavramları ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir. İşletme bütçelerinin planlama, hazırlık ve uygulama aşamaları; satış, üretim, hammadde, işçilik, yatırım ve nakit bütçesi alt başlıklarıyla detaylandırılmıştır. X firması örneğinde, hazırlanan bütçeler ile fiili sonuçlar karşılaştırılarak sapma analizleri yapılmış ve bütçelemenin yönetsel kontrol ile kaynak tahsisindeki stratejik işlevi ortaya konmuştur. Bulgular, etkin bütçelemenin sanayi işletmelerinde rekabet gücünü artırdığını ve karar süreçlerini rasyonelleştirdiğini göstermektedir. Çalışma, stratejik planlama ile entegre bütçe yönetiminin kurumsal sürdürülebilirlik açısından temel bir araç olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The economic structure of countries significantly influences the operations of businesses, while, conversely, enterprises engaged in extensive commercial activities contribute positively to the economy by enhancing national growth and international recognition. Since the early years of the Republic of Türkiye, an explicit policy of industrialization has been adopted, encouraging the establishment of factories in various sectors. This study examines the budgeting structures adopted by industrial enterprises in line with their visions in today's rapidly advancing information and technology era. Through a literature review, the history, structure, and budgeting processes of businesses are discussed, with a focus on the effects of strategic planning and budgeting on managerial efficiency and decision making mechanisms. A case study conducted on an industrial enterprise operating in Karaman illustrates the impact of institutionalized budgeting systems on business performance. The research begins with the historical development of industrial enterprises in Türkiye and thoroughly explores business functions, management theories, and the concept of budgeting. The planning, preparation, and implementation stages of corporate budgets are examined systematically, with detailed attention to sub-budgets such as sales, production, raw materials, labor, investment, and cash budgets. In the case of Company X, budget outcomes are compared with actual results to conduct variance analyses, highlighting the strategic role of budgeting in managerial control and resource allocation. The findings indicate that effective budgeting enhances competitiveness and rationalizes decision-making in industrial enterprises. Overall, the study demonstrates that budget management integrated with strategic planning is a fundamental tool for ensuring corporate sustainability.