Sürdürülebilir stadyumlar: 2016'dan itibaren Türkiye'de inşa edilen yapıların değerlendirilmesi
Sustainable stadiums: evaluation of buildings constructed in Türki̇ye since 2016
- Tez No: 960209
- Danışmanlar: PROF. DR. RUŞEN YAMAÇLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
Küresel iklim değişikliğine olumsuz anlamda etki eden sektörlerden biri olan inşaat sırasında enerji, su, ham madde gibi kaynaklar tüketilmekte olup sera gazlarının %38'ine inşaat neden olmaktadır. Bu noktada futbol oynanması için inşa edilip genellikle başka etkinliklerin gerçekleştirilmesine uygun tasarıma sahip olmayan stadyumların yıl bazındaki kullanım oranları dikkate alındığında, maliyeti ve çevreye verdiği etkileri fazla olduğundan stadyumların sürdürülebilir (ekonomik, çevresel ve sosyal) olarak tasarlanıp inşa edilmesi ve işletilmesi önem arz etmektedir. Bu kapsamda sürdürülebilir (ekonomik, çevresel ve sosyal) olma yolundaki hedefleri açısından önemli bir anlaşma olarak kabul edilen Paris Anlaşmasını Türkiye'nin imzalama yılı olan 2016'dan sonra Türkiye'de tasarlanıp inşa edilen stadyumların tasarım öncesi, tasarım, inşaat ve işletim süreçleri sürdürülebilirlik açısından incelenmiştir. Bu inceleme yeşil bina sertifika sistemlerinin, sürdürülebilirliğe dair yönetmeliğin, yasanın, standartın ve teşviklerin, spor yapılarındaki sürdürülebilirlik kriterlerinin, FIFA kriterlerinin, UEFA kriterlerinin, TFF kriterlerinin araştırılmasıyla geliştirilen sürdürülebilir kılavuzdan elde edilen soruların belirlenmiş olan katılımcı gruplarına (yatırımcı, müellif, yüklenici ve stadyum işletmecisi) sorulmasıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların cevaplarıyla birlikte enerjinin, suyun, malzemelerin yeterli verimlilikte kullanılmadığı, sürdürülebilirlik bilincinin yeteri kadar olmadığı ve stadyum kullanımının genellikle futbolla sınırlı olduğu sonuçlarına varılmış olup Türkiye'de tasarlanması ve inşa edilmesi planlanan stadyumların sürdürülebilir olması amacıyla rehber hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
During construction, which is one of the sectors that negatively affects global climate change, resources such as energy, water, and raw materials are consumed, and 38% of greenhouse gases are caused by construction. At this point, considering the annual usage rates of stadiums built for playing football but generally not designed to host other events, it is important that stadiums are designed, constructed, and operated sustainably (economically, environmentally and socially) since their costs and environmental impacts are high. In this context, the pre-design, design, construction, and operating processes of stadiums designed and constructed in Türkiye after 2016, the year Türkiye signed the Paris Agreement, which is considered an important agreement in terms of its goals to be sustainable (economically, environmentally, and social), were examined in terms of sustainability. This examination was carried out by asking the questions obtained from the sustainable guide developed by researching green building certification systems, regulations, laws, standards and incentives regarding sustainability, sustainability criteria in sports structures, FIFA criteria, UEFA criteria, and TFF criteria to the determined participant groups (investor, designer, contractor and stadium operator). Based on the participants' answers, it was concluded that energy, water and materials were not used efficiently enough, sustainability awareness was not sufficient and stadium use was generally limited to football. A guide was prepared to ensure that stadiums planned to be designed and built in Türkiye are sustainable.