Mücadele ve Haşr sûrelerinin meânî ilmi açısından tahlili
Analysis of Surah al-Mujadilah and al-Hashr in terms of Meani science
  1. Tez No: 960211
  2. Yazar: VALMİR MEHMETİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TÜLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, belâgatın önemli bir alanı olan meânî ilmini ve özellikle Mücadele ile Haşr sûrelerindeki uygulamalarını detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. Çalışmamız, belâgat ilmi hakkında genel bir değerlendirmeden ziyade, meânî ilminin özelliklerini ve bu iki sûre bağlamındaki yansımalarını derinlemesine ele almayı amaçlamaktadır. Meânî ilmi, sözün bağlamına uygun bir şekilde ifade edilmesi için gerekli unsurları kapsamaktadır; bu bağlamda isnâd, haber, inşâ, marife, nekra, cümlenin kayıtlanması, hazif, zikir, takdim, tehir, kasr, fasıl-vasıl ve i'caz-musâvât-itnâb gibi konular önemli bir yer tutmaktadır. Araştırmamızda, Mücadele ve Haşr sûrelerinin nüzul sebepleri, ana temaları, manevi ve sosyal etkileri gibi genel bilgiler vererek başlayacağız. Ardından, bu sûrelerdeki meânî konularını belirli başlıklar altında ele alacağız. Kur'ân-ı Kerîm'in meânî ilmi açısından verdiği mesajların incelenmesi, Mücadele ve Haşr sûrelerindeki ifadelerin derin anlamlarının anlaşılmasına katkı sağlayacaktır. Bunun işlemi sırasında, her bir başlık altındaki ayetlerin açıklamalarını yaparak, bu ayetlerin meânî ilmi bağlamındaki önemlerini ortaya koyacağız. Mücadele ve Haşr sûrelerinde kullanılan belâgat unsurlarının nasıl işlediği, bu sûrelerin toplumsal ve bireysel yaşamdaki etkileri ve anlam derinlikleri üzerine yoğunlaşarak, meânî ilminin Kur'ân tarafından nasıl şekillendiğini araştıracağız. Sonuç olarak, Mücadele ve Haşr sûrelerinde meânî ilminin analiz edilmesi, bu alandaki mevcut literatüre önemli katkılar sağlayacak ve ileride yapılacak çalışmalara zemin oluşturacaktır. Amacımız, bu konunun derinlemesine incelenmesi aracılığıyla, Kur'ân-ı Kerîm'in dil ve belâgat zenginliğini daha iyi anlamak ve mevcut eksiklikleri gidermektir.
Özet (Çeviri)
In this study, we will conduct a detailed examination of the rhetorical aspect known as“meânî”and specifically its applications in the Surahs of Mujadele and Hashr. Our aim is to delve deeply into the characteristics of meânî rather than providing a general assessment of rhetoric. Meânî encompasses the necessary elements for expressing speech in accordance with its context, including concepts such as isnâd, haber, inşâ, marife, nekra, the encoding of sentences, hazif, zikir, takdim, tehir, kasr, fasıl-vasıl, and i'caz-musâvât-itnâb, all of which occupy an essential place. Our research will begin by offering general insights into the reasons for the revelation of the Mujadele and Hashr Surahs, their main themes, and their spiritual and social impacts. Subsequently, we will address the meânî topics within these Surahs under specific headings. Analyzing the messages conveyed by the Qur'an regarding meânî will facilitate a deeper understanding of the meanings expressed in the Mujadele and Hashr Surahs. Throughout this process, we will provide explanations for the verses under each heading, highlighting their significance within the context of meânî. We will focus on how the rhetorical elements used in the Mujadele and Hashr Surahs operate, as well as the implications and depth of meaning these Surahs have in both social and individual life contexts, thereby exploring how meânî has been shaped by the Qur'an. In conclusion, analyzing the meânî in the Mujadele and Hashr Surahs will make a valuable contribution to the existing literature in this field and lay the groundwork for future studies. Our goal is to better understand the linguistic and rhetorical richness of the Qur'an through a thorough examination of this topic and to address the existing gaps.