Prefabrike konut sistemlerinde kullanıcı odaklı tasarım yaklaşımları: Modifiye edilebilir konteyner evler
User-centered design approaches in prefabricated housing systems: Modifiable container homes
- Tez No: 960210
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DEVRİM IŞIKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mekan Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışma, prefabrik konteyner yapıların kullanıcı odaklı tasarım ilkeleriyle“ev”niteliği kazanma sürecini incelemektedir. Günümüzde hızlı kentleşme, barınma krizleri ve sürdürülebilirlik gereklilikleri karşısında öne çıkan konteyner yapılar; esneklik, maliyet etkinliği ve hızlı üretim avantajlarıyla dikkat çekmektedir. Ancak bu yapıların kullanıcı deneyimi, mekânsal aidiyet, bireyselleştirme olanakları gibi nitelikler açısından değerlendirilmesi sınırlı kalmıştır. Bu tezde, konteyner konutların standart üretimden kişiselleştirilmiş yaşam alanlarına dönüşüm süreci; kullanıcı, tasarımcı ve üretici etkileşimleri ekseninde ele alınmıştır. Çalışmada yöntem olarak literatür taramasının yanı sıra, 29 Mayıs Üniversitesi erkek konteyner yurdunda anket uygulaması gerçekleştirilmiş; ayrıca üç profesyonel ile yapılan yarı yapılandırılmış uzman görüşmeleri ile kullanıcı deneyimi ve sektör perspektifi nitel açıdan derinleştirilmiştir. Elde edilen veriler, konteyner konutların kullanıcı talepleri doğrultusunda nasıl dönüştürüldüğünü, bu sürecin psikolojik ve mekânsal etkilerini ve aidiyet duygusu ile olan ilişkisini analiz etmeye yöneliktir. Hem vaka incelemesi hem de alan araştırması bulguları, konteyner yapıların geçici çözümlerden kalıcı yaşam alanlarına evrilebilme potansiyelini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the process through which prefabricated container structures acquire the quality of a“home”through user-centered design principles. In the face of rapid urbanization, housing crises, and increasing sustainability requirements, container structures have come to the forefront due to their advantages in flexibility, cost-effectiveness, and fast production. However, these structures have remained relatively underexplored in terms of user experience, spatial belonging, and personalization potential. This thesis focuses on the transformation of container housing from standardized production into personalized living spaces, addressing the process through the interaction between users, designers, and producers. The research methodology includes a literature review, a survey conducted with residents of the male container dormitory at 29 Mayıs University, and semi-structured expert interviews with three professionals in the field. These qualitative methods deepen the understanding of both user experience and sectoral insights. The collected data aims to analyze how container homes are transformed based on user demands, how this process impacts psychological and spatial experiences, and how it relates to the sense of belonging. The findings from the case study and field research reveal the potential of container structures to evolve from temporary shelters into permanent, livable homes.